O stresie bez stresu

Egzamin, rozmowa o pracę, a czasem nawet randka. Stres może dopaść nas w różnych sytuacjach. Jak sobie z nim radzić? O tym rozmawiano z uczestnikami warsztatów realizowanych przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Chełmie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Zarówno uczestnicy warsztatów, które odbyły się w dniu 16 października w siedzibie CEiPM OHP, jak i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie obecni na zorganizowanym 19 października wykładzie mogli dowiedzieć się jak działa stres na nasz organizm, jakie są konsekwencje trwania w permanentnym napięciu oraz jak można sobie z nimi skutecznie radzić.

– Z jednej strony stres poprawia koncentrację, zwiększa motywacje, pomaga nam radzić sobie z wyzwaniami i realizować cele z drugiej zaś, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i psychiki. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stres chorobą XXI wieku. Zjawisko stresu jest tak bliskie współczesnemu człowiekowi, że poznanie jego istoty oraz technik radzenia sobie z nim jest niezbędne do optymalnego funkcjonowania – mówią Eliza Mazurek i Karolina Lalka-Sobczuk z CEiPM OHP w Chełmie.

Jednak nie tylko stresem zajmowano się w ramach Tygodnia Kariery. Doradcy m.in. spotkali się z gimnazjalistami w CKU w Chełmie i mówili o komunikacji międzyludzkiej, w tym niewerbalnej, wzięli udział w panelu dyskusyjnym, podczas konferencji „Młodzi na rynku pracy” zorganizowanej przez chełmską filię WUP w Lublinie oraz Młodzieżową Radę Miasta, a podczas giełdy zawodów w II LO spotkali się z młodzieżą ostatnich klas omawiając aspekty związane z wyborem kierunku studiów i planowaniem kariery zawodowej. MG