O tajemnicach mózgu

W Polsce od dwudziestu lat – zawsze w marcu – trwają wydarzenia związane ze Światowym Tygodniem Mózgu, który ma na celu popularyzację wiedzy na temat funkcjonowania tego skomplikowanego organu. Lublin wpisuje się w wydarzenie – organizując „Dni z mózgiem”, które miały miejsce w zeszłym tygodniu, (13-15 marca) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.


„Dni z mózgiem” zorganizowało Studenckie Koło Neuronauk i Katedra Psychologii Eksperymentalnej Wydziału Nauk Społecznych KUL. Prelegenci z Lublina, Warszawy, Poznania i Torunia starali się przybliżyć wszystkim zainteresowanym – wykłady były dostępne dla chętnych – pracę oraz strukturę tego wciąż skrywającego wiele tajemnic organu.

Podczas tegorocznej edycji „Dni z mózgiem” zastanawiano się, jak to się dzieje, że mózg pojmuje i przeprowadza operacje na liczbach. Ten temat wyjaśniał prof. Maciej Haman z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Michał Klichowski (UAM w Poznaniu). Temat wpływu snu na prawidłową pracę mózgu omawiał prof. Michal Skalski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gdybyśmy chodzili spać niedługo po „wieczorynce”, zapewnialibyśmy naszym mózgom najlepszy odpoczynek – brzmiał jeden z wniosków z prelekcji.

Zajmowano się też funkcjonowaniem mózgu zwierząt – omawiała ten problem dr Judyta Gulatowska z UMK w Toruniu.

Wieńczący „Dni z mózgiem” wykład dr Agnieszki Pluty z Uniwersytetu Warszawskiego „Intuicyjna teoria umysłu a mózg” omawiał związki umysłu z mózgiem. Była m.in. mowa o umiejętności rozpoznawania i odczytywania emocji osób, z którymi się stykamy. Uczymy się tego w wieku kilku lat, bazując na wiedzy dostarczanej przez rodziców. Są jednak grupy mające z tym trudności – osoby z autyzmem. Utrudnienia przeżywają w tej sferze osoby głuchonieme.

Światowe Dni Mózgu po raz pierwszy zorganizowano w Stanach Zjednoczonych. W Polsce w obchody włączono się w 1999 r. z inicjatywy Instytutu Nenckiego. Wspierane są przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA

Monika Skarżyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here