O zdrowiu we współczesnym świecie

Nieprawidłowe odżywianie, uzależnienia od gier komputerowych i Internetu, cyberprzemoc, choroby tropikalne związane z wyjazdami zagranicznymi, zanieczyszczenie środowiska – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszą uczestnicy XXVII Konferencji Zdrowych Miast Polski, której organizatorem i gospodarzem będzie Świdnik.


– Temat organizowanej przez nas konferencji „Zdrowie a zagrożenia współczesnego świata” dotyczy zdrowia w obliczu różnych zagrożeń środowiskowych. Chcielibyśmy, aby formy przekazu podczas konferencji nie ograniczały się tylko do wykładów, dlatego też zaplanowaliśmy panele dyskusyjne oraz warsztaty. Konferencja będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń oraz inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań – tłumaczą pracownicy świdnickiego ratusza, który jest głównym organizatorem konferencji.

Uczestnicy zjazdu będą rozmawiać m.in. o zaburzeniach odżywiania, uzależnieniach od gier komputerowych i Internetu, cyberprzemocy, problemie chorób tropikalnych związanych z wyjazdami zagranicznymi, zanieczyszczeniu środowiska oraz innych problemach zdrowotnych, które wynikają z rozwoju cywilizacyjnego.

Konferencja rozpocznie się w środę, 16 maja, i potrwa dwa dni. Wykład inauguracyjny „Tyle smogu w całym mieście! Powiem, czego bać się jeszcze” wygłosi dr hab. n. med. Barbara Nieradko-Iwanicka z Katedry i Zakładu Higieny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W programie znalazły się także prelekcje poświęcone współczesnym problemom ortopedycznym, chorobom pasożytniczym czy żywieniowym aspekcie prewencji choroby wieńcowej. Ciekawie zapowiada się także prezentacja wyników badań populacyjnych uczniów świdnickich szkół dotycząca otyłości. Zaprezentuje ją dr hab. n. med. Janusz Kocki, kierownik Katedry Genetyki Medycznej i Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Konferencja będzie również okazją do uczczenia jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich, do którego Świdnik aktywnie należy od 2000 roku. Celem stowarzyszenia jest m.in. poprawa stanu środowiska naturalnego w gminach oraz stanu zdrowia ich mieszkańców czy aktywizowanie społeczności do wspólnego rozwiązywania problemów ochrony środowiska i zdrowia

Konferencja odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury. Jej głównym organizatorem jest burmistrz Świdnika, natomiast współorganizatorem – Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojewoda lubelski oraz rektor Uniwersytetu Medycznego. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here