w obiektywie: Na łów, towarzyszu miły!

Zakończenie sezonu

(28 stycznia) Myśliwi z Chełmskiego Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa, Koła Łowieckiego nr 22 spotkali się, by zakończyć sezon polowań zbiorowych na zwierzynę grubą. Oto relacja z polowania:

Spotkaliśmy się tradycyjnie o godzinie 8 rano, na parkingu w Pobołowicach. Stawiło się blisko 40 kolegów, każdy z nas liczył, że godnie zakończymy sezon, że pokot będzie słuszny. Odprawę prowadził łowczy koła, Maciej. Jak zawsze przypomniał o bezpieczeństwie polowania, wymienił gatunki zwierzyny do odstrzału, okazał zabrane przez kolegów psy myśliwskie, powitał też knieję. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, pod przewodnictwem łowczego Macieja oraz łowczego-seniora Dyzia.
Po losowaniu karteczek do polowania ruszyliśmy pełni nadziei na wyznaczone łowiska. I tak grupa Dionizego wyruszyła na obwód 186. Pierwszy miot, łowisko nr 4. Widziane były 3 lisy na końcu linii już przy łowisku nr 13. Jednego z nich strzelił prowadzący Dyzio. Gratulacje! Następny miot to samo łowisko, tylko w drugą stronę, w kierunku Mołdutyna. Tu również długa linia myśliwych, 17 strzelb. Linia zakończona oczywiście flanką. Jednak tu nie padł żaden strzał. Widziany był jedynie lis oraz około 20 saren, które nie były oczywiście strzelane. Trzeci miot w łowisku nr 3, gdzie padły 3 strzały. To Antoni strzelał niecelnie do dzików. Kolejny miot też na trójce. Cisza, nic nie widać. Kolejne mioty w okolicy nie przyniosły żadnych rezultatów, prócz oczywiście satysfakcji z możliwości bycia razem z kolegami, wśród naszej, chełmskiej przyrody.
Natomiast grupa Macieja wykonała 4 mioty, gdzie w okolicach Haliczan kolega Rafał pozyskał cielaka jelenia. W grupie Macieja widziane były oraz strzelane dziki, jednak na pokocie nie znalazł się żaden przedstawiciel czarnego zwierza.
Wróciliśmy więc na skromny pokot, który odbył się, tradycyjne już w „Zajeździe pod Wiatrakiem’’ w Natalinie. Obie grupy spotkały się tam około 14 30. Pokot był skromny. Królem został oczywiście Rafał, vice królem Dyzio, natomiast królem pudlarzy zaproszony gość Krzysztof.
Po skromnym ale pięknym, bo wśród pochodni oraz przyjaciół pokocie udaliśmy się, z zaproszenia zarządu koła, na poczęstunek. Pyszny gulasz oraz grillowana kiełbaska z cebulką smakowały wszystkim. Do zobaczenia zatem w kolejnym sezonie polowań zbiorowych, a to już blisko, bo w październiku! Darz Bór!

Inwentaryzacja zwierząt łownych

Szacowanie liczebności zwierząt łownych na terenie obwodów łowieckich wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska. W tym roku termin przeprowadzenia inwentaryzacji wyznaczono na 24/25 lutego z terminem rezerwowym 3/4 marca. Liczenie przeprowadzają dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich na terenie całego kraju. Wypracowane przez naukowców metody inwentaryzacji pozwolą ustalić zbliżoną do stanu rzeczywistego liczebność zwierząt łownych. Sporządzenie inwentaryzacji jest podstawą do opracowania rocznych planów łowieckich, podlegających zatwierdzeniu przez właściwe Nadleśnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here