Obywatel zagłosuje

Chełmianie chcą wiedzieć, czy inwestycje wybrane w poprzednich latach w ramach budżetu obywatelskiego, będą realizowane. Zastanawiają się, czy w tym roku też będzie głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego, a jeśli tak, to jaki w tym sens, skoro wybrane wcześniej inwestycje nie doszły do skutku.

W liście do redakcji czytamy: „Mija maj i próżno szukać jakichś informacji na temat budżetu obywatelskiego. W dotychczasowych edycjach w maju i czerwcu trwało zgłaszanie projektów, obecnie panuje jakaś zmowa milczenia, nic nie wiadomo. Poza tym do dzisiejszego dnia nie został ogłoszony ani jeden przetarg na zadania, które miały być realizowane w bieżącym roku, nie wspominając o zaległościach z poprzednich lat…”.

Nadawca zapytał o to, co będzie z wybranym w ramach budżetu obywatelskiego a niezrealizowanym do tej pory remontem chodnika między ul. Lwowską a ul. Wirskiego.

– W ramach budżetu obywatelskiego miał być zbudowany plac zabaw przy alei Piłsudskiego 2A wraz chodniczkiem, progiem zwalniającym – mówi Czytelniczka. – To dla nas ważne zadanie, ale wykonawcy oferowali wyższą cenę i dotąd zadania nie wykonano. Dojdzie to do skutku czy nie? Jeśli nie, to jaki jest sens brać udział w kolejnych głosowaniach w ramach budżetu obywatelskiego?

Daniel Domoradzki informuje, że za przygotowania budżetu obywatelskiego na 2020 rok zabrał się, gdy 15 kwietnia br. został dyrektorem Gabinetu Prezydenta Chełma. Podkreśla, że wcześniej – w poprzedniej kadencji – nikt się tym nie zajął, a konieczne jest podjęcie uchwały dostosowującej procedury dotyczące budżetu obywatelskiego do zmienionej w styczniu 2018 r. ustawy o samorządzie gminnym.

– Projekt uchwały znajduje się w opiniowaniu Biura Obsługi Prawnej, Jakub Banaszek, prezydent Chełma chce, aby projekt ten znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta – informuje dyrektor Domoradzki. – Miasto Chełm na wykonanie zadania pod nazwą „Budowa oświetlenia pomiędzy ulicami Bolesława Wirskiego i Lwowskiej” zawarło umowę z wykonawcą robót, który jednak odstąpił od umowy.

W ramach realizacji zadania „Modernizacja placu zabaw z elementami bezpieczeństwa przy ul. 11-go Listopada 2 A” w czerwcu 2018 r. została opracowana dokumentacja projektowa, procedurę w sprawie udzielenia zamówienia na wykonanie robót budowlanych powtarzano trzykrotnie. Oferty złożone przez wykonawców znacznie przewyższyły kwotę zaplanowaną w budżecie Miasta Chełm. W związku z powyższym inwestycja nie została zrealizowana. Jeśli chodzi o zadania na rok 2019, będą one realizowane. Czasem realizacji zadań jest cały rok budżetowy 2019. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here