Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, to mali mieszkańcy os. Wschód jeszcze w sierpniu będą mogli korzystać z nowoczesnego placu zabaw, dodatkowo wyposażonego w infrastrukturę sportową. Przedstawiciele urzędu miasta właśnie ogłosili przetarg na wykonanie tej inwestycji. Mieszkańcy osiedla nie ukrywają, że czekali na nią bardzo długo.
– Świdnik stale się zmienia, a u nas jakoś tego nie widać – mówi Paulina Korzeniowska, mama dwuletniej Marysi i czteroletniego Bartka. – Nie jest łatwo na os. Wschód znaleźć miejsce do zabawy dla małych dzieci. Parę razy byliśmy przy Szkole Podstawowej nr 7, ale tam jest ciągle tłum, zwłaszcza w czasie, gdy odbywają się lekcje.
Świdniczanie od dawna zwracali uwagę na potrzebę powstania dużego placu zabaw na osiedlu, ale w budżecie miejskim na ten cel nie było pieniędzy. W minionym roku okazało się, że szansa jest, bo w Świdniku po raz pierwszy został wprowadzony Budżet Obywatelski. Z miejskich pieniędzy został wydzielony 1 mln zł. który miał pójść na inwestycje wybrane przez mieszkańców. Wśród obywatelskich pomysłów pojawiła się również budowa placu zabaw na os. Wschód. Na projekt ostatecznie zagłosowało 335 osób i tym samym inwestycja została wybrana do realizacji na ten rok. Kilka dni temu urzędnicy miejscy ogłosili na nią przetarg. Na oferty czekają do przyszłego poniedziałku. Później wykonawca będzie miał 100 dni na wybudowanie placu przy ul. Maczka.
W ramach Budżetu Obywatelskiego w minionym roku zostało wybranych 12 projektów. Część z nich, podobnie jak w przypadku placu zabaw na os. Wschód czy chodników ze ścieżką rowerową na osiedlu Brzeziny I i II, jest już w początkowej fazie realizacji.
– Nic nie wskazuje na to, że mielibyśmy się nie wyrobić z wykonaniem inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego – mówi Bartłomiej Pejo, p.o. naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta w świdnickim ratuszu – W tej chwili większość projektów jest już w fazie realizacji.
Realizowane są tzw. projekty miękkie a wśród nich, m.in.: „Na dobry początek” czy „Warsztaty Edukacyjne”, promujące różne zakątki Polski. Na skrzyżowaniu ul. Niepodległości i Kosynierów zamontowane zostało lustro drogowe. Ruszyły również prace związane z dokumentacją projektów „Z „piątką bez barier” czy „Oświetlenie skateparku”.
Urzędnicy są też po konsultacjach z autorką w sprawie budowy parkingu dla niepełnosprawnych przy PSOUU. Trwają również prace przygotowawcze do rewitalizacji skweru przy ul. Niepodległości. W tym przypadku pracownicy urzędu wraz z autorami ustalali w trakcie ostatniego spotkania m.in. gatunki kwiatów i krzewów oraz rodzaj wyposażenia skweru.
Wybrane w pierwszej edycji BO projekty mają zostać zrealizowane najpóźniej do końca tego roku. Urzędnicy przygotowują się również do rozpoczęcia tegorocznej procedury związanej z BO.
– W najbliższym czasie będziemy powoływać zespół ds. budżetu obywatelskiego, któremu zaproponujemy wstępne zasady i regulamin tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. W tym roku zależy nam również na wprowadzeniu możliwości nie tylko głosowania w formie elektronicznej, ale również składania w taki sposób wniosków do budżetu obywatelskiego. Pomimo zadowalającej frekwencji w I edycji BO zamierzamy zachęcić jeszcze większą ilość mieszkańców Świdnika do współdecydowania o naszym mieście. W celu ułatwieniu głosowania rozważamy również możliwość uruchomienia w urzędzie tzw. „wirtualnej urny” – mówi Bartłomiej Pejo.
(kal)