Obywatelskie huśtawki i zjeżdżalnie

Plac zabaw, tor sensoryczny i boisko – taki kompleks właśnie został otwarty przy Przedszkolu Integracyjnym nr 5 w Świdniku. Nowe miejsce zabaw, mimo jesiennego chłodu, już przyciąga najmłodszych.
Projekt „Z piątką bez barier – utworzenie ogólnodostępnej strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej dla dzieci” został zgłoszony do I edycji budżetu obywatelskiego. Cieszył się ogromną popularnością i zyskał największe poparcie wśród mieszkańców. W sumie oddano na tę inwestycję blisko 800 głosów.
Cały kompleks został zlokalizowany przy Przedszkolu Integracyjnym nr 5 na ul. Hallera. Wniosek do budżetu zgłosili przedstawiciele „piątki”. W związku z tym, że do placówki chodzą również dzieci niepełnosprawne, cały kompleks miał być również dostosowany do ich potrzeb. Budowa okazała się nieco droższa niż pierwotnie zakładano. Wstępnie była wyceniona na 150 tys. zł. Ostatecznie stanęło na 180 tys. zł.
– Zważywszy, że projekt uzyskał największą liczbę głosów, wspólnie z radnymi postanowiliśmy wesprzeć budowę strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej w ogrodzie Przedszkola Integracyjnego nr 5. Jestem pewien, że będzie to dobra inwestycja – mówił kilka miesięcy temu Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Przetarg na inwestycję został rozstrzygnięty w wakacje. W minionym tygodniu budowa została oficjalnie zakończona.
– We wtorek odebraliśmy inwestycję, która powstała w ramach budżetu obywatelskiego – informuje zastępca burmistrza Michał Piotrowicz. – Nie tylko podopieczni przedszkola integracyjnego, ale także inni mali mieszkańcy miasta mogą korzystać z kompleksu, który wybudowaliśmy przy placówce.
Nowy kompleks dla najmłodszych składa się z boiska ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 8 na 16 metrów, bieżni i nowoczesnego placu zabaw. Dzieci znajdą na nim m.in. huśtawkę, z której będą mogły korzystać osoby na wózkach. Oprócz tego oczywiście na placu nie brakuje torów przeszkód, huśtawek, kilku karuzeli, mostów czy pająków do wspinania. Do dyspozycji dzieci jest również tor sensoryczny.(kal)