Obywatelskie inwestycje na finiszu

Nie zawsze bez problemów, ale inwestycje wybrane do sfinansowania w ramach Budżetu Obywatelskiego są realizowane. Niebawem w Świdniku będą gotowe kolejne trzy takie przedsięwzięcia.


Czekali, czekali… i się doczekali!

W 2016 roku mieszkańcy Świdnika rozdysponowali milion złotych w ramach budżetu obywatelskiego na lokalne inwestycje, które ich zdaniem były najbardziej potrzebne. Nie wszystkie doczekały się jednak terminowej realizacji. Problemu przysporzyła urzędnikom szczególnie budowa dwóch chodników ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II. Dwukrotnie ogłaszano przetarg na to zadanie i w obu przypadkach okazało się, że oferenci proponowali dwukrotnie wyższą kwotę niż urząd miał zarezerwowaną. Zdecydowano zatem o przesunięciu jej na 2017 rok. I wreszcie inwestycję udało się zakończyć.
– Mieszkańcy osiedla Brzeziny doczekali się nowego chodnika i ścieżki rowerowej. Obok stanęły również nowe latarnie – mówi Karol Łukasik z Urzędu Miasta Świdnik. Koszt budowy wyniósł ponad 85 tys. zł.

Sensoryczny Park Wyobraźni

To projekt realizowany przy Przedszkolu nr 4. Nie będzie to jednak zwykły plac zabaw. W założeniu urządzenia, które tam się znajdą, mają angażować wszystkie zmysły dzieci. Plac zostanie podzielony na strefy zmysłów: słuchu, dotyku, wzroku, smaku, węchu i koordynacji ruchowej.
Realizatorem inwestycji, której koszt oszacowano na ok. 137 tys. zł, jest firma Kipstal z Lublina. Budowa Sensorycznego Parku Wyobraźni ma zostać zakończona w grudniu tego roku.

Miasteczko Ruchu Drogowego

Przy Szkole Podstawowej nr 5 powstaje Miasteczko Ruchu Drogowego. Już za kilka dni dzieci będą mogły szlifować swoje umiejętności rowerowe i w bezpieczny sposób oswajać się z przepisami ruchu drogowego. – W miasteczku znajdują się m.in. uliczki ze znakami, skrzyżowania, sygnalizacja świetlna i przejścia dla pieszych – wylicza K. Łukasik. Na budowę gmina wydała ponad 91 tys. zł. (mg)