Obywatelskie projekty nie porwały lublinian?

Zakończyło się głosowanie na projekty VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Jego wyniki poznamy w tym tygodniu. Zwycięskie projekty, przynajmniej teoretycznie, mają być realizowane w 2021 roku. Nieco martwić może znacznie mniejsza liczba głosów oddanych w tegorocznej edycji BO niż w latach ubiegłych.


Głosowanie zakończyło się w minioną środę (28 października). Odbywało się w formie elektronicznej oraz papierowej. Pełne wyniki mają być znane w tym tygodniu. – Obecnie trwa analiza poprawności oddanych głosów i ich liczenie, a także wprowadzanie do systemu papierowych kart do głosowania. W głosowaniu elektronicznym głos oddało ponad 17 tys. mieszkańców – poinformowała w ubiegły czwartek Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

To sporo mniej niż rok temu, kiedy głosowało łącznie 25 815 osób, z czego 23 798 osób przez internet.

Mieszkańcy mogli w sumie głosować na 91 projektów, w tym 35 ogólnomiejskich (w pewnym uproszczeniu – „większych”) i 56 dzielnicowych („mniejszych”). Każdy lublinianin mógł wybrać 2 projekty dzielnicowe i 2 ogólnomiejskie. – Tegoroczne głosowanie odbyło się w wyjątkowych okolicznościach trwającej epidemii. Ma ona też wpływ na realizację projektów z poprzedniej edycji, poprzez ograniczenie pieniędzy jakimi dysponujemy. Wierzę jednak, że jest to sytuacja jednorazowa i przy kolejnym naborze wrócimy do poziomu środków z poprzednich lat, a także zrealizujemy wszystkie zaległe projekty – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.

W tym roku na realizację projektów BO mieszkańcy mieli do dyspozycji ponad 12 mln. zł – prawie 3 mln złotych mniej niż w ubiegłym roku. Z tej puli na każdą z lubelskich dzielnic przeznaczono 350 tys. zł. Na Wrotkowie nie zgłoszono projektu, który mógł być poddany pod głosowanie, dlatego kwota na projekty dzielnicowe wynosi 9,1 mln zł (w Lublinie jest w sumie 27 dzielnic). Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 3 mln 50 tysięcy złotych, z czego co najmniej 1,2 mln zł trafi na „projekty miękkie”, czyli nieinwestycyjne. GR

Zainteresowanie lublinian BO coraz mniejsze?

Liczba oddanych głosów w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego:
II edycja 2016 68 tys.
III edycja 2017 73,5 tys.
IV edycja 2018 38,5 tys.
V edycja 2019 25 318
VI edycja 2020 25 815

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here