Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Brawo – mieszkaniec Świdnika zatrzymał nietrzeźwego kierowcę i przekazał go w ręce stróżów prawa.


Zdarzenie miało miejsce w ubiegłą środę w centrum Świdnika. Uwagę 29-letniego jadącego autem świdniczanina zwróciła Alfa Romeo, wykonująca dziwne manewry próbująca wyjechać z parkingu i włączyć się do ruchu. Mężczyzna ruszył za podejrzanie poruszającym się samochodem.

Trąbiąc, próbował skłonić jego kierowcę do zatrzymania się, ale ten nie reagował. Po przejechaniu kilku ulic w końcu Alfa Romeo zatrzymała się. Wtedy dzielny świdniczanin podbiegł do auta. Po krótkiej szarpaninie z jego kierowcą udało mu się wyjąć kluczyki ze stacyjki i przytrzymać delikwenta, od którego wyraźnie czuć było woń alkoholu, do przyjazdu przybyłych po chwili na miejsce policjantów. Okazało się, że 60-letni kierujący Alfą lublinianin nie tylko jest pijany – wskazanie alkomatem wykazało 1,7 promila alkoholu – ale od 2006 roku ma nieważne prawo jazdy.

– Mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, stanowiące przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności oraz poniesie dodatkową odpowiedzialność za wykroczenie z uwagi na kierowanie autem bez uprawnień – informuje Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. JN