Obywatelu! Wybierz, co chcesz

Budowa placu zabaw przy ul. Klonowej, nowe miejsca parkingowe przy Skarżynskiego, makieta zabytkowej stacji PKP, Świdnicka Noc Kultury, kolejne kino plenerowe albo letnie potańcówki – to tylko kilka z listy 26 projektów, zgłoszonych do tegorocznej edycji świdnickiego budżetu obywatelskiego. Głosowanie rusza już w przyszłym tygodniu.


To już trzeci rok, gdy część budżetu Świdnika oddawana jest w ręce mieszkańców. W wyznaczonym terminie do Urzędu Miasta wpłynęło 35 pomysłów (12 w formie elektronicznej i 23 w formie papierowej) na wykorzystanie „obywatelskiego” miliona złotych. 9 z wniosków odrzucono, bo nie spełniły wymogów formalnych. Ostatecznie będziemy więc wybierać spośród 26 pomysłów. A te, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną ujęte w budżecie miasta na 2018 rok.
Oto lista projektów zakwalifikowanych do głosowania:
„A z teatrem nam po drodze” (szacowany koszt 15,3 tys. zł) – projekt zakłada edukację teatralno-literacką, propagowanie idei teatru wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W jego ramach miałby się odbyć spektakl, warsztaty i wykłady.
„Akcja – Kino Plenerowe” (38 tys. zł) – organizacja weekendowych plenerowych pokazów filmowych.
„Słoneczny plac” (150 tys. zł) – projekt zakłada budowę nowoczesnego i bezpiecznego placu zabaw przy ul. Klonowej (pomiędzy kościołem pw. św. Kingi a budynkami Klonowa 20 i Cisowa 24).
„Dystrykt Young – Strefa Młodych” (48,5 tys. zł) – projekt adresowany do świdnickiej młodzieży, zakładający jej aktywizację w strefie kultury i sztuki. W ramach „Dystryktu…” odbywać się mają koncerty, spotkania, warsztaty. Szczegóły projektu stworzy sama młodzież.
Sterylizacja i kastracja kotów i psów (50 tys. zł) – projekt zakłada wykonanie 180 zabiegów na czworonogach należących do mieszkańców miasta. Zabiegi zrealizowałyby świdnickie lecznice weterynaryjne.
Trenaż do nauki jazdy na jednym kole (20 tys. zł) – wykonanie trenażera do nauki jazdy na monocyklu.
Ławeczka Tadeusza Góry przy ul. Niepodległości (106 tys. zł) – rzeźba z brązu przedstawiająca naturalnych rozmiarów postać gen. T. Góry, siedzącego na ławeczce w centrum Świdnika. Jak tłumaczą pomysłodawcy, ma być to forma uczczenia wybitnego pilota.
Nowe miejsca parkingowe przy ul. Skarżyńskiego (101 tys. zł) – budowa około 26 nowych miejsc parkingowych w pasie drogowych ul. Skarżyńskiego (odcinek od ul. Wyszyńskiego).
„Aktywne Maluchy” (150 tys. zł) – budowa wielofunkcyjnego boiska sportowo-rekreacyjnego, przeznaczonego głównie dla dzieci z zerówek i klas 1-3 szkoły podstawowej. Obiekt mógłby łączyć funkcję boiska, plac zabaw i siłowni zewnętrznej.
„Pomagajka” – (49,9 tys. zł) – projekt stworzony z myślą o dzieciach wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz wsparcia w zakresie umiejętności społecznych. Głównym jego celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających funkcjonowanie w przedszkolu i szkole czy w domu.
Interaktywne analityczne laboratorium chemiczne (50 tys. zł) – projekt zakłada wyposażenie ZSO nr 1 w profesjonalną pracownię-laboratorium chemiczne. Laboratorium ma służyć uczniom podczas zajęć lekcyjnych i mieszkańcom Świdnika np. w trakcie otwartych wydarzeń naukowych.
Makieta zabytkowej stacji PKP Świdnik wraz z charakterystycznymi elementami miasta oraz działającymi modelami pociągów (25 tys. zł) – makieta miałaby być wykonana w skali 1:87 i wymiarach 500 na 300 metrów. Miałyby obejmować charakterystyczne budowle Świdnika – Starą Stację, Okrągły Kościół, nowy ratusz i część lotniska.
„Jestem Polakiem – znam swoje tańce narodowe” – (31,5 tys. zł) – warsztaty edukacyjne dla szkół – prezentacja i opis tańców narodowych w formie koncertu, wzbogacona projekcją multimedialną oraz opowieściami konferansjera. Pokaz tańców będzie też tematem przeprowadzanych konkursów oraz inspiracją do wspólnego tańca, utrwalonego w postaci filmu.
Escape Room oparty na historii Świdnika (50 tys. zł) – escape room to gra zdobywająca coraz większą popularność na całym świecie. Chodzi o rozwiązywanie zagadek i odkrywanie tajemnic. Świdnicki escape room miałby być idealnym sposobem na promocję naszego miasta.
„Dajmy im szansę” (50 tys. zł) – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Projekt przeznaczony jest dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych. Zakłada zajęcia terapeutyczne (indywidualne i grupowe) oraz konsultacje.
„Letnie potańcówki” (15 tys. zł) – cykl wakacyjnych imprez tanecznych dla mieszkańców Świdnika, które będą odbywać się w każdy czwartek lipca i sierpnia.
„Skrzydlate marzenia” (50 tys. zł) – trzymiesięczne warsztaty artystyczne, których efektem będzie widowisko plenerowe o historii lotnictwa z niesamowitą choreografią, muzyką i piosenkami, ogniem, wodą i jeżdżącymi machinami teatralnymi.
Nowa ścieżka rowerowa w centrum miasta – łącznik 3 Maja – Kościuszki (95 tys. zł) – budowa nowej, asfaltowej ścieżki rowerowej od ul. 3 Maja do ul. Kościuszki oraz poszerzenie istniejącego chodnika, zlokalizowanego od północnej strony budynku 3 Maja 10.
„Na dobry początek III” (49,9 tys. zł) – projekt skierowany jest do dzieci ze Świdnika zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami. Głównym jego celem jest poprawa funkcjonowania w życiu codziennym najmłodszych świdniczan poprzez objęcie ich diagnozą i terapią integracji sensorycznej.
„Świdnicka Noc Kultury” (50 tys. zł) – wiele wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy, spektakle, pokazy), w różnych miejscach miasta (instytucje kultury, kawiarnie, puby, sceny plenerowe) w jedną noc.
„Mały Świat” (49,9 tys. zł) – projekt ma na celu objęcie diagnozą funkcjonalną oraz indywidualną terapią pedagogiczną i logopedyczną najmłodszych mieszkańców Świdnika. Działania te pozwolą określić poziom funkcjonowania z zakresie, percepcji, motoryki, komunikacji czy kontaktów społecznych we wczesnym dzieciństwie oraz wpłyną pozytywnie na rozwój dzieci.
Miniboisko dla dzieci i młodzieży w okolicy ulic Jaworowa-Morowa (149, 7 tys. zł) – inwestycja zakłada budowę wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Klonowej pomiędzy kościołem pw. św. Kingi a budynkami Klonowa 20 i Cisowa 24.
„Strefy aktywności” (150 tys. zł) – projekt mający na celu zapewnienie miejsca do ćwiczeń, wypoczynku i spotkań lokalnej społeczności. Budowa infrastruktury zewnętrznej przewidzianej w projekcie pozwoli osobom w różnym wieku wybierać różne formy aktywności, umożliwiające poprawę stanu zdrowia i przyjemne spędzenie wolnego czasu.
XII Festiwal Orkiestr Dętych (26,5 tys. zł) – organizacja cyklicznego wydarzenia, które w 2018 roku mogłoby się odbyć 30 września. Wg założeń w imprezie wzięłoby udział 5-6 orkiestr dętych z całego województwa, w tym gospodarz, Helicopters Brass Orchestra.
Bezpieczne parkingi dla motocykli i rowerów (29,1 tys. zł). Projekt ma być odpowiedzią na stale rosnącą liczbę jednośladów w mieście. Już teraz w Świdniku zarejestrowanych jest ponad 2100 motocykli i motorowerów. Projekt polega na wyznaczeniu miejsc parkingowych w bezkolizyjnych, bezpiecznych i ogólnodostępnych lokalizacjach zarówno dla motocykli jak i rowerów.
Zielone tarasy – miejscem rekreacji i integracji mieszkańców Świdnika (116,6 tys. zł) – wykonanie nowego tarasu naziemnego i remont tarasu na I piętrze budynku, stanowiącego jednocześnie zadaszenie sali rehabilitacyjnej przy ul. Kościuszki 8 w Świdniku. Tarasy w założeniu mają służyć lokalnej społeczności jako miejsce rekreacji i integracji w miesiącach letnich.
Tego, które z wymienionych projektów zakwalifikują się do realizacji, dowiemy się najpóźniej 9 października. Wcześniej, bo od 18 września będziemy mogli głosować, wskazując maksymalnie 3 projekty. Głosowanie potrwa do 2 października, do godz. 12. Głosy będzie można oddawać przez internet oraz tradycyjnie, na papierowych kartach, dostępnych w ratuszu i bibliotece. (w)