Ocalą kolejne drzewa?

Jest szansa, że na Alejach Racławickich, które czeka gruntowna przebudowa, uda się ocalić więcej drzew. Prezydent Krzysztof Żuk zapowiedział, że na „etapie wykonawczym pojawią się korekty”. Chodzi o to, aby np. poprzez zmianę przebiegu ścieżki rowerowej ocalić dodatkowe drzewa.


Według pierwotnych założeń z Al. Racławickich miało zniknąć 261 drzew. Ostatecznie ta liczba zmalała do 26, a 37 kolejnych drzew zostało przeznaczonych do przesadzenia. Sporo wskazuje na to, że te liczby nie są ostateczne, bo miasto wspólnie z wykonawcą „będzie szukało kolejnych możliwości pozostawienia drzew, przewidzianych w projekcie do wycinki”. Chodzi o to, aby np. poprzez zmianę przebiegu ścieżki rowerowej ocalić „dodatkowe” drzewa. – Korekty na etapie wykonawczym również będą. To, co jest dzisiaj pewnym bilansem naszych analiz, zderzymy z możliwością realizacji, na etapie wykonawczym. Mówimy tu o korektach przebiegu chodnika czy ścieżek rowerowych z możliwościami zawężania – zapowiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Krzysztof Żuk.

Ekolodzy, którzy protestują przeciwko planowanej wycince, zachowują spokój. – Dokładnie o tym mówiliśmy 3 lata temu. Wtedy nikt nie słuchał. Nie świętujemy, bo nie ma czego. To są stracone 3 lata. Projekt przebudowy Racławickich w dalszym ciągu w wielu miejscach jest słaby – czytamy na facebookowym profilu Porozumienia Rowerowego.

Aleje Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego ma przebudować konsorcjum złożone z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie. Zaproponowało najmniej, bo około 103,9 mln złotych. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana pod koniec marca. – To potężna inwestycja, nie tylko remont nawierzchni i chodników – ocenił prezydent Żuk. Znajdująca się w opłakanym stanie, wyboista nawierzchnia Alei Racławickich najbardziej daje się jednak we znaki lubelskim kierowcom. Odnotujmy, że ostatni remont arterii miał miejsce ponad 30 lat temu.

Nadchodząca inwestycja ma być podzielona na dwie części. Najpierw ruszy przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem Krwiodawców i ulicy Poniatowskiego. Później ma ruszyć przebudowa ulicy Lipowej. Roboty mają się zakończyć już w czerwcu 2021 roku. Na Al. Racławickich planowane są m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie buspasów, wytyczenie ścieżek rowerowych czy „zastosowanie elementów uspokojenia ruchu” (np. wytyczenia azyli dla pieszych). Ulica Poniatowskiego ma zostać poszerzona z dwóch do czterech pasów ruchu. Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów, ale zostaną tam wytyczone buspasy.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here