Ocalają przeszłość

W tym roku odbyła się piętnasta edycja powiatowego konkursu historycznego „Ocalmy naszą przeszłość”, którego organizatorami było stowarzyszenie Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali poseł Teresa Hałas, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk i burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk.

W uroczystości podsumowania i wręczeniu nagród, które odbyło się w ubiegły poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej, udział wzięli poseł Hałas, burmistrz Kościuk, wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki, prezes PZK Małgorzata Antoniak, nauczyciele historii oraz uczestnicy konkursu. Gościem specjalnym był dr Daniel Piekaruś z lubelskiego oddziału IPN, który pełnił funkcję przewodniczącego jury.

W kategorii szkół podstawowych nagrodzeni zostali: 1. Julia Świech z SP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel Tomasz Marczewski), 2. Wiktor Kalisz z SP w Siennicy Nadolnej (nauczyciel Beata Wrońska), 3. Łukasz Matyjas z SP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel T. Marczewski). Przyznano również wyróżnienia dla Amelii Kluch z SP nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel Marian Oszajca), Karoliny Gołębiowskiej z SP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel T. Marczewski) i Igi Winiarczyk z SP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel T. Marczewski).

W kategorii szkół ponadpodstawowych wyłoniono następujących laureatów: 1. Martyna Hać i Łucja Kubina z II LO w Krasnymstawie (nauczyciel Piotr Zieliński), 2. Paweł Fornal z ZS nr 2 w Krasnymstawie (nauczyciel Monika Matwiej), 3. Katarzyna Nożyńska z ZS nr 2 w Krasnymstawie (nauczyciel M. Matwiej).

– Ten konkurs to bardzo wartościowa inicjatywa, gratuluję uczniom nagród i wyróżnień, jestem bardzo szczęśliwa, że młodzi ludzie interesują się historią swojej małej ojczyzny – powiedziała do uczestników poseł Hałas. Burmistrz Kościuk pogratulował wszystkim laureatom. Podkreślił także, że udział w konkursie stanowi wspólny wysiłek wielu osób i stanowi piękny przykład gromadzenia cennych informacji z przeszłości naszego regionu.

Przypomniał fakt, że w 2010 roku jego syn brał udział w tym konkursie i został jego laureatem, i jako ojciec był wtedy bardzo dumny, tak jak dzisiaj czują się dumni rodzice nagrodzonych uczniów. Wicestarosta Nowosadzki podziękował fundatorom nagród i nauczycielom historii szkół, którzy od 15 lat przygotowują uczniów do kolejnych edycji konkursu. Fundatorami nagród byli poseł Teresa Hałas, starostwo powiatowe w Krasnymstawie, urząd miasta Krasnystaw i radni Porozumienia Ziemi Krasnostawskiej. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here