Ocalony przed ruiną

Trwają ostatnie prace remontowe w zabytkowym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi. Niedawno pochowano na miejscowym cmentarzu kości ludzkie wykopane pod posadzką kościoła.

Prace przy remoncie drewnianego, zabytkowego kościoła w Żmudzi trwają od dwóch lat. Są już w ostatniej fazie. Obecnie remontowana jest podłoga i montowana instalacja antywłamaniowa. Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie, ale wkrótce msze święte będą mogły się już odbywać w odrestaurowanym kościele, a nie w kaplicy jak dotychczas. Niedawno na cmentarzu parafialnym w Żmudzi zorganizowano uroczysty pochówek szczątków ludzkich odnalezionych podczas prac remontowych pod posadzką kościoła.

Natrafiono tam na kilkanaście grobów, w tym pochówków dziecięcych. Znajdowały się w okolicach kruchty świątyni. Świadczyły o tym, że istniała tu nekropolia. Dawniej lokalizowano je przy kościołach. Z kolei w okolicach nawy kościoła natrafiono na groby trumienne. Znajdowały się w nich dobrze zachowane szkielety z XVIII wieku.

Te groby celowo zlokalizowano wewnątrz kościoła. Osoby, które tam pochowano musiały odgrywać ważną rolę. Mogli to być fundatorzy świątyni bądź ich krewni. Jeden ze zmarłych mężczyzn miał ranę postrzałową pomiędzy oczodołami.

Remont kościoła możliwy jest dzięki dotacji z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. (mo)