Ochłodzi nas ciepło

Będziemy podpatrywać Norwegów, jak chłodzą się… ciepłem. Chodzi o ekologiczny projekt wykorzystania latem miejskich elektrociepłowni do zasilania klimatyzacji.
Ratusz chce ten nowoczesny i oszczędny system chłodzenia wykorzystać w biurowcu przy ul. Wieniawskiej 14. Miasto podjęło w styczniu współpracę z norweską gminą Ullensaker.
Stało się to możliwe, bo Lublin zajął 1. miejsce w konkursie „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”. Nasze miasto otrzymało grant w wysokości 50 tys. zł na zdobycie doświadczeń w tym zakresie.
– Produkowanie chłodu z ciepła systemowego podnosi bezpieczeństwo energetyczne, ogranicza emisję dwutlenku węgla, poprawia efektywność wykorzystania systemów ciepłowniczych i pozwala na wyeliminowanie szkodliwych dla środowiska freonów, stosowanych w agregatach sprężarkowych. Obecnie produkcja chłodu z ciepła systemowego jest w fazie początkowej. W Polsce badania są prowadzone tylko w kilku ośrodkach – mówi Beata Jędrzejewska-Kozłowska, dyrektor Biura Zarządzania Energią z UM Lublin.
Środki z grantu posłużą jedynie na opracowanie wstępnej dokumentacji dla nowego systemu chłodzenia. Projekt w całości jest refundowany z Funduszu Współpracy Dwustronnej Norweskiego Mechanizmu Finansowego.BCH