Od Moniuszki do Starszych Panów

DDK „Bronowice”, który 60-lecie powstania świętował tuż przed końcem 2018 roku, nie zwalnia tempa. Na 2019 zaplanowano szereg koncertów, wystaw, spotkań i warsztatów. Pełną parą będą działały wszystkie trzy filie tej zasłużonej dla kultury instytucji.


– Obecnie przygotowujemy się do wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. Większość wydarzeń odbędzie się w maju – w 100. rocznicę urodzin S. Moniuszki – zapowiada Aleksandra Szulc-Choma, dyrektor DDK „ Bronowice”. – W program obchodów włączyliśmy wyreżyserowaną na „nasze możliwości sceniczne” operę w pigułce, czyli „Straszny Dwór”, skomponowaną przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864.

Obok „Halki” to najbardziej popularne dzieło S. Moniuszki – dodaje pani dyrektor. Spektakl wyreżyseruje Mariola Zagojska. Na scenie usłyszymy najbardziej znane arie z opery m. in. arię Skołuby, arię z kurantem, arię Stefana, w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego. Wystąpią również tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją Hanny Aleksandrowicz, którzy zaprezentują finałowego mazura. Koncert odbędzie się 5 maja o godz. 18.00.

Również w maju (31 – o godz. 18.00) w DDK „Bronowice” zaprezentowany zostanie musical „Od Moniuszki do Starszych Panów” – widowisko muzyczne oparte na pieśniach ze „Śpiewnika domowego” S. Moniuszki oraz piosenkach z Kabaretu Starszych Panów. – Ponadto serdecznie zapraszamy na niedzielne familijne spotkania muzyczne.

W okresie od stycznia do czerwca zapraszamy na spektakle, koncerty z udziałem publiczności – dodaje pani dyrektor. Pierwszym spektaklem będzie „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy. W DDK „Bronowice” odbędą się też spotkania autorskie m.in. z Urszulą Lewartowicz, autorką książki „Podróże z Histofonem – stacja Lublin”. Emilia Kalwińska