Od rygoru do rygoru, tylko żłobki i przedszkola otwarte

Od 19 kwietnia otwarto dla wszystkich dzieci żłobki i przedszkola. Poza tym wszystkie obostrzenia przedłużono do 25 kwietnia. Hotele do 3 maja pozostają zamknięte, więc będzie to już kolejna „majówka” bez podróży z noclegami.

Od liczby zakażonych, zgonów, zajętych szpitalnych łóżek i wykorzystanych respiratorów uzależniono dalsze decyzje w sprawie luzowania lockdownu lub kolejnych obostrzeń. Od 19 kwietnia otwarte są żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Ale uczniowie podstawówek, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego nadal uczą się zdalnie. Dopuszczona jest tylko możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Od 19 kwietnia możliwe jest też przy zachowaniu limitu 25 osób uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Hotele i obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców w transporcie drogowym czy żołnierzy. Oznacza to, że rekreacyjne podróże z noclegami na majówkę nie wchodzą w rachubę. Właściciele chełmskich hoteli nie są zaskoczeni takim obrotem spraw.

– Bacznie obserwujemy sytuację i niestety spodziewaliśmy się takiej decyzji – mówi Alicja Brzozowska, właścicielka Hotelu „Duet” w Chełmie. – Możemy się tylko jej podporządkować i czekać na dalszy rozwój sytuacji. Czekamy też na przepisy wykonawcze z nowej tarczy i uruchomienie tego wsparcia. Oferujemy catering i to jedyne, co możemy, ale przecież nie to jest podstawą naszej działalności. Nie zwalniamy jednak pracowników, utrzymujemy kadrę i czekamy na lepsze czasy.

Tu dalej lockdown

Do 25 kwietnia br. obowiązują wciąż ograniczenia w handlu: zamknięte są wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw, centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Zamknięte są też salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także teatry, kina, muzea i galerie sztuki. W punktach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m kw – w sklepach do 100 m kw, 1 osoba na 20 m kw – w sklepach powyżej 100 m kw. W kościołach na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here