Od stycznia ulżą rodzicom

Miasto Świdnik obniża opłaty za opiekę nad dziećmi w żłobkach. Od nowego roku rodzice zapłacą miesięcznie prawie 70 złotych mniej niż dotychczas.


Obecnie opłata za żłobek publiczny w Świdniku wynosi 15 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku jest to kwota 315 zł. Do tego dochodzi jeszcze 5,50 zł za wyżywienie dziennie, co maksymalnie daje kwotę 121 zł miesięcznie. Łącznie pobyt dziecka w żłobku to koszt nawet 436 zł miesięcznie.

Od stycznia najniższa krajowa pójdzie w górę, a to oznaczałoby, że rodzice płaciliby o nieco ponad 20 zł więcej. Tak jednak nie będzie. Dzięki uchwale przyjętej podczas ostatniej sesji rady miasta od stycznia przyszłego roku stawki za żłobek będą niższe. Opłata, zgodnie z uchwałą, z 15 proc. najniższej krajowej zostanie obniżone do 12 proc, czyli wyniesie 270 zł.

Jak wyjaśnia Ewa Jankowska, sekretarz miasta, zaproponowana przez ratusz obniżka jest odpowiedzią na postulaty rodziców, którzy obecnie ponoszą duże koszty związane z pobytem dziecka w placówce. Dzięki obniżce od stycznia rodzice każdego miesiąca zaoszczędzą na żłobku do 67,50 zł.

– Całkowicie nie możemy rezygnować z tych opłat. Mogłoby to prowadzić do sytuacji, że niektórzy rodzice blokowaliby miejsca w żłobku, a do tego dopuścić nie możemy – dodaje sekretarz.

Na dodatkowe ulgi, tak jak dotychczas, mogą liczyć rodzice, którzy mają w placówce więcej niż jedno dziecko. Za drugą pociechę zapłacą tylko połowę stawki za pobyt, a w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka zostaną z tej opłaty zwolnieni. Nie zmienia się za to opłata za wydłużony pobyt dziecka w przedszkolu (powyżej 10 godzin). Tak jak do te pory będzie to 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę. (w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here