Odblask ratuje życie!

Pamiętajmy! Osoba piesza po ciemku widzi i słyszy nadjeżdżający samochód z daleka – w samochodzie widać włączone światła i słychać odgłos pracującego silnika.

 

Natomiast, i to jest bardzo ważne, kierowca samochodu może zauważyć pieszego dopiero w zasięgu swoich świateł, czyli około 30-40 metrów przed samochodem. Tymczasem samochód jadący ze średnią prędkością przejedzie ten dystans w ciągu jednej sekundy i tylko tyle czasu ma kierowca na reakcję. Niestety, bardzo często okazuje się to za mało.
Ale jest sposób, dzięki któremu moment zauważenia pieszego może nastąpić dużo wcześniej, a wówczas do wielu wypadków by nie doszło. Tym sposobem jest noszenie elementów odblaskowych – kamizelek, opasek, znaczków. W takim przypadku kierowca zobaczy pieszego z odległości około 130-150 metrów, a to powinno wystarczyć do uniknięcia wypadku.
Automobilklub Chełmski rozpoczyna akcję bezpłatnego przekazywania odblasków dla mieszkańców powiatu chełmskiego (nie miasta). Kilkunastu kierowców klubu, którzy często jeżdżą poza Chełm, w swoich samochodach posiada odblaski, które przekazują napotykanym osobom, które ich nie posiadają. Mieszkańcy powiatu mogą także udać się po odbiór odblasków do sklepu Metro przy ul. Pijarskiej 5 w Chełmie (w godz. 10:00-17:00). Ilość odblasków jest ograniczona. (gg)