Odeszła najstarsza mieszkanka Lubelszczyzny

14 września świętowała swoje 110. urodziny. Była najstarszą mieszkanką województwa lubelskiego, trzecim najstarszym obywatelem Polski. Niestety, Marianna Błaziak z Dobryniowa w gminie Łopiennik Górny nie doczeka 111 urodzin. Odeszła w ubiegłym tygodniu.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o wielkim święcie, jakie miało miejsce w powiecie krasnostawskim. 110 urodziny obchodziła Marianna Błaziak, nie tylko najstarsza mieszkanka Ziemi Krasnostawskiej, ale i całego województwa lubelskiego. Panią Mariannę w jej domu w Dobryniowie odwiedzili m.in. wójt Łopiennika Górnego Artur Sawa, przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko oraz bliscy i znajomi.

Niestety kilka dni po święcie dotarła do nas bardzo smutna informacja. Pani Marianna nie doczeka już swoich 111 urodzin, zmarła w połowie ubiegłego tygodnia. – Z wielkim żalem, bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jej śmierci – mówi Artur Sawa.

Najstarsza mieszkanka województwa urodziła się w Łopienniku Dolnym, dawniej zwanym Łopiennikiem Ruskim. – Córka podoficera armii carskiej wychowana w gronie 9 rodzeństwa, wychowała 4 dzieci, dochowała się 7 wnuków, 15 prawnuków i 8 praprawnuków. Przeżyła zabory oraz I i II wojnę światową, a następnie trudny okres powojenny. Była siostrą PCK, uczestniczyła w budowie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dobryniowie – opowiadał nam dwa tygodnie temu wójt Łopiennika Górnego. (kg)