Odetchniemy pełną piersią

Jako pierwszy, w ramach Zielonego LOF, powstał park przy Al. Lotników Polskich. Pozostałe trzy mają być jeszcze bardziej atrakcyjne

Miasto ogłosiło przetargi na budowę dwóch kolejnych parków w ramach projektu „Zielony LOF”. Jeden powstanie na dawanym wysypisku przy ul. Krępieckiej, drugi – między osiedlami Brzeziny I i II. Jednocześnie trwa budowa parku przy kompleksie basenów przy ulicy Fabrycznej. Większość kosztów pokryje unijna dotacja. Inne miasta mogą tylko świdniczanom pozazdrościć.


Zielone oazy powstają w Świdniku w ramach projektu „Zielony LOF”, tj. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, dofinansowanego z funduszy unijnych. Miasto zgłosiło do niego budowę czterech parków, na co otrzymało łącznie ponad 6 mln zł unijnego dofinansowania. Całkowity koszt ich budowy ma zamknąć się w kwocie 6 mln zł. Pierwszy z nich powstał we wrześniu ubiegłego roku przy al. Lotników Polskich za stacją Orlen. Kosztował 1,7 mln zł,

Drugi park aktualnie powstaje obok Parku Avia, czyli czekającego na otwarcie kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej. Wykonawcą jest firma Apis Polska Sp z o.o. Inwestycja pochłonie 3,7 mln zł. Ma być gotowa do końca tego roku.

– Aktualnie trwają tam jeszcze prace wycinkowe oraz przygotowanie placu budowy – informuje Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Przetargi ogłoszone

W marcu miasto ogłosiło przetargi na budowę dwóch ostatnich parków w ramach „Zielonego LOF” – między osiedlami Brzeziny I i II i na terenie dawnego wysypiska śmieci przy ul. Krępieckiej.

Było to możliwe dzięki zgodzie rady miasta, (wyrażonej na sesji w lutym), na przesunięcie w budżecie na te zadania dodatkowych 4,5 mln złotych. W sumie na powstanie trzech parków w tegorocznym budżecie jest teraz zapisane ok. 10 mln złotych. Jak informował radnych wiceburmistrz Dmowski, jest szansa, że udział unijnego dofinansowania w tej kwocie zwiększy się jeszcze o dodatkowe 2 mln zł.

– Ostatnio dostaliśmy informację z Urzędu Marszałkowskiego, że jest nowa alokacja środków z projektu „Mobilny LOF”, gdzie będziemy mieli prawdopodobnie dodatkowe 2 mln zł, więc pojawią się pewne oszczędności – wyjaśniał radnym wiceburmistrz Marcin Dmowski.

Dwa ostatnie parki też mają być gotowe do końca tego roku. Wszystkie będą wyglądać podobnie. W każdym, oprócz nasadzeń zieleni, będą labirynty z żywopłotu, drewniane pergole, ławki, urządzenia do ćwiczeń pod chmurką, alejki spacerowe i ścieżki rowerowe, a także tężnie solankowe, park linowy, plac zabaw dla dzieci, plac piknikowy, sprawnościowy i do boulderingu. W każdym będzie również publiczna toaleta. JN