Odkryto cmentarzysko sprzed tysiąca lat

– Odkryte kurhany będziemy chcieli wykorzystać do promocji turystyki w naszym regionie – zapowiada Jakub Osina

Kilkadziesiąt mogił z IX wieku, kryjących w swoim wnętrzu spopielone szczątki ludzkie i fragmenty ceramiki, odkrytych niedawno w lesie w miejscowości Podzamcze w gminie Mełgiew, wpisano właśnie do rejestru zabytków.


Kurhanowe cmentarzysko odkrył zespół archeologów pod kierownictwem Rafała Niedźwiadka. Badania prowadzone były pod koniec minionego roku. W ich efekcie archeolodzy dotarli do 45 kurhanów o średnicy od 5 m do 15 m i wysokości od 0,5 m do 1,5 m. Mają one okrągły lub owalny obrys, a największy ma obrys czworoboczny.
Na miejscu, oprócz przepalonych kości ludzkich i resztek stosów pogrzebowych, znaleziono także fragmenty ceramicznych naczyń. Na ich podstawie naukowcy określili wiek znaleziska na IX wiek.
– To czas, gdzie tego typu cmentarzyska powstawały w całej Polsce. To w Podzamczu jest o tyle ciekawe, że kopce tworzą wyraźne skupisko i wyglądają, jakby nie były naruszone od czasów, kiedy je usypano – mówi Rafał Niedźwiadek.
Z informacji przekazanych przez archeologa wynika też, że nie należy się spodziewać, by te groby sprzed ok. tysiąca lat kryły w sobie coś więcej niż fragmenty spalonych kości i glinianej ceramiki. Wynika to z niskiego statusu majątkowego ówczesnych mieszkańców.
Bez względu jednak na to władze powiatu cieszą się z odkrycia.
– To niezwykle interesujące, że na terenie naszego powiatu znajduje się takie świadectwo kultury dawnych mieszkańców. Będziemy chcieli wykorzystać je przy promocji turystyki w naszym regionie, a w najbliższej przyszłości odpowiednio je oznakujemy – zapowiada Jakub Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego. (mg)