Odnowią siedzibę urzędu

Gmina Żółkiewka złożyła trzy wnioski do Rządowego Programu Polski Ład. Dofinansowanie dostała na jeden projekt „Rozwój turystyki i ochrona środowiska w gminie Żółkiewka”, ale za to najbardziej kosztowny. Wysokość wsparcia to 8 470 000 zł.

Co kryje się pod nazwą „Rozwój turystyki i ochrona środowiska w gminie Żółkiewka”? – Generalnie termomodernizacja budynków użyteczności publicznej – wyjaśnia wójt Jacek Lis. – Na pewno będziemy chcieli zmodernizować siedzibę urzędu gminy. Mam tu na myśli wymianę dachu, elewacji. Jesteśmy w trakcie opracowania dokumentacji projektowej i od kosztorysu zależy, co będziemy w stanie jeszcze zrealizować. Jak widzimy, ceny materiałów budowlanych, koszty pracy stale rosną.

Na rynku budowlanym, dzięki funduszom z Polskiego Ładu, pojawi się dużo pieniędzy i firmy, których przecież nie jest za dużo, bo brakuje rąk do pracy, mogą dyktować wysokie stawki. Obawiam się, że znajdą się samorządy, które będą rezygnować z dofinansowania, bo po przetargu okaże się, że do inwestycji trzeba jeszcze dużo pieniędzy dołożyć z własnego budżetu – uważa J. Lis.

Oprócz termomodernizacji budynku urzędu gminy, wójt Lis planuje również rewitalizację placu dworcowego z pawilonem handlowym włącznie. – Wszystko będzie zależało od cen, za jakie przyjdzie nam te prace wykonać. Zobaczymy, czy wystarczy nam pieniędzy. Czekamy na dokumentacje projektowe. Inwestycja będzie realizowana w latach 2022-2023 – twierdzi wójt.

Gmina Żółkiewka procentowo dostała najwyższe wsparcie z możliwych, bo aż 95 proc. wartości całego przedsięwzięcia. To oznacza, że udział własny będzie niewielki. Złożyła jeszcze dwa wnioski, ale nie otrzymała na nie dofinansowania. – Wszystkie nasze projekty opiewały na 24 mln zł – tłumaczy wójt Jacek Lis. – Analizując kwoty wsparcia, jakie uzyskały gminy, widać, że był ustanowiony swego rodzaju limit dofinansowania na dany samorząd, między 7 a 10 mln zł. Gmina, która złożyła trzy wnioski na mniejsze pieniądze, dostawała na wszystkie.

Gmina Żółkiewka ubiegała się również o pieniądze na przebudowę około 6 km dróg na w Makowiskach, Chłaniowie i Kol. Chłaniów. Ta inwestycja była oszacowana na 5 mln zł. Trzeci wniosek z kolei dotyczył instalacji odnawialnych źródeł energii. – Jeszcze w tym roku ma być ogłoszona druga edycja programu i wnioski, które nie zostały zakwalifikowane do dofinansowania, złożymy ponownie – podkreśla wójt Lis. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here