Odpoczynek w zielonej oazie

– Dzięki temu projektowi Świdnik stanie się jeszcze bardziej zielony, a mieszkańcy wszystkich dzielnic będą mieli ułatwiony dostęp do miejsc wypoczynku – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
„Zielony LOF” to jeden z programów przeznaczonych dla samorządów skupionych w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym. Przy pomocy unijnych środków gminy mają m.in. zagospodarować i odnowić tereny zielone znajdujące się na ich terenie. W przypadku Świdnika pieniądze „na zazielenienie miast” posłużą rewitalizacji kilku obszarów.
Jednym z miejsc, które powstanie w ramach „Zielonego LOF”, będzie park na os. Lotniczym. Zostanie on zlokalizowany na terenie między ul. Spadochroniarzy a al. Lotników Polskich. W tej chwili część tego placu już została obsadzona drzewkami. Zostały posadzone w tym miejscu na zlecenie Portu Lotniczego Lublin w ramach kompensacji za wycięty las pod budowę pasa startowego.

Po zakończeniu prac teren na os. Lotniczym ma się zmienić nie do poznania. – Będzie to miejsce spacerów, relaksu oraz aktywnego wypoczynku, które oddzieli bloki i domy jednorodzinne od ruchliwej al. Lotników Polskich oraz znajdującej się przy niej stacji benzynowej i supermarketu – informuje Agata Flisiak z Urzędu Miasta Świdnik.
Mieszkańcy będą mogli tam biegać, jeździć na rolkach i rowerze, ćwiczyć wspinaczkę czy korzystać z tężni. Najmłodsi dostaną do dyspozycji plac zabaw. Nie zabraknie również miejsc na zrobienie grillowanie.
Pieniądze w ramach LOF trafią również na osiedle Brzeziny. Dzięki nim zostanie zagospodarowany teren między blokami spółdzielczymi i osiedlem TBS Lokum. „Zielony LOF” ma być również szansą na zupełną zmianę wyglądu dawnego wysypiska śmieci przy ul. Krępieckiej. Zasypana hałda odpadów ma się zamienić w park. Ostatnim obszarem przeznaczonym do zagospodarowania w ramach programu będzie teren przy ul. Krępieckiej. (kal)