Odsłonięto pomnik „proboszcza Majdanka”

Pomnik księdza Emiliana Kowcza stanął na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną

Pomnik księdza Emiliana Kowcza stanął na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną. Lublin upamiętnił w ten sposób greckokatolickiego kapłana, który 77 lat temu zginął w obozie na Majdanku.

Ksiądz Emilian Kowcz do tej pory „miał” w Lublinie tylko rondo (u zbiegu ul. Armii Krajowej i Jana Pawła II). Od czwartku (25 marca) „ma” też pomnik. Monument stanął na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną. Z powodu epidemii uroczystość była bardzo skromna. – Data przywiezienia pomnika do Lublina nie jest przypadkowa, bo właśnie 25 marca przypada 77. rocznica śmierci księdza, nazywanego „proboszczem Majdanka”. Błogosławiony Emilian Kowcz swoim poświęceniem zapisał się w historii XX wieku. Starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary, broniąc Polaków i Ukraińców oraz z determinacją ratując Żydów – przypomina prezydent Krzysztof Żuk.

Granitowy monument upamiętniający duchownego powstał z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Rzeźbę wykonali ukraińscy artyścii: Alexander Diaczenko i Martha Diaczenko. Z trzech stron pomnika, po polsku, ukraińsku i hebrajsku, został wyryty fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie. Prosił w nim bliskich, aby nie walczyli o jego uwolnienie.

Przekazanie miastu pomnika było okazją do prezentacji książki „Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka”, która odbyła się w formule online. O posłudze duszpasterskiej, misji jednoczącej ludzi różnej narodowości i wiary rozmawiali ks. Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie, ks. Marek Szymański – dyrektor naczelny Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” (wydawca książki) oraz Iwan Wasiunyk, przewodniczący Komitetu Honorowego im. Emiliana Kowcza, były wicepremier Ukrainy.

Ks. Emilian Kowcz urodził się w 1884 r. Był proboszczem parafii Przemyślany koło Lwowa. W 1942 roku za działalność duszpasterską trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie pełnił posługę wśród współwięźniów różnej wiary i narodowości, dodając otuchy tym, którzy stracili nadzieję na przetrwanie. Zmarł w obozie 25 marca 1944 roku. W 2001 roku został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.  TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here