Odszedł Kornel Morawiecki

Nie żyje Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu RP VIII kadencji, działacz opozycji w okresie PRL, założyciel Solidarności Walczącej, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września w Warszawie w wieku 78 lat. Lubelscy samorządowcy PiS apelują do prezydenta Lublina o nazwanie imieniem zmarłego np. jednej z ulic.


– Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Marszałka Kornela Morawieckiego, wielkiego patrioty, przywódcy Solidarności Walczącej i jednej z najważniejszych postaci podziemia solidarnościowego. Składam wyrazy głębokiego współczucia na ręce Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz całej rodziny. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie – napisał na Facebooku Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Wyrazy współczucia i wsparcia dla Pana Premiera oraz całej Rodziny z powodu śmierci ojca – Kornela Morawieckiego. Niech odpoczywa w pokoju – napisał z kolei radny Tomasz Pitucha (PiS). Radny przygotował również projekt stanowiska lubelskiej rady miasta ws. upamiętnienia Kornela Morawieckiego. – Stosowne jest, aby rada miasta wspomniała człowieka, który nieugięcie nosił w sobie ducha solidarności. W tym stanowisku jest również apel do prezydenta Lublina, aby wyszukał ulicę lub obiekt, który będzie można nazwać imieniem K. Morawieckiego – powiedział radny.

K. Morawiecki zmagał się z rakiem trzustki. 27 września media obiegła informacja, że w ciężkim stanie trafił do szpitala. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda m.in. „w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” odznaczył K. Morawieckiego Orderem Orła Białego, czyli najwyższym odznaczeniem państwowym. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego zmarł 30 września w Warszawie w wieku 78 lat.

K. Morawiecki z wykształcenia był fizykiem. – Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości. Po 1980 roku był działaczem „Solidarności” we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się wtedy całkowicie wolnych wyborów – czytamy na stronie tvp.info.pl.

Jesienią 2015 roku ojciec premiera Morawieckiego, który w przeszłości bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski i urząd Prezydenta RP, dostał się do Sejmu startując z list Kukiz ‘15. Był marszałkiem seniorem sejmu tej kadencji. W 2016 roku odszedł z klubu P. Kukiza i założył koło poselskie Wolni i Solidarni. W nadchodzących wyborach miał kandydować do Senatu jako przedstawiciel PiS w okręgu łomżyńsko-suwalskim.

Grzegorz Rekiel