Oferta lubelskich uczelni w wersji wirtualnej

Choć do matur pozostało kilka miesięcy, to uczniowie już planują swoją przyszłość. W związku z trwającą nadal pandemią koronawirusa lubelskie uczelnie, podobnie jak przed rokiem, są zmuszone zrezygnować z tradycyjnych drzwi otwartych, i prezentować swoją ofertę oraz przybliżać kulisy studiów wyłącznie w formule online. Np. od ubiegłego tygodnia UMCS zaprasza tegorocznych maturzystów na wirtualne Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS.


Wirtualne drzwi otwarte to nic nowego dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Taką formułę prezentacji swojej oferty uczelnia stosuje od kilu lat. – W 2021 roku również planujemy wirtualne spotkanie z naszym uniwersytetem – KULine, choć w nieco odmienionej formule niż dotychczas, dostosowanej do ograniczeń związanych z pandemią.

Wydarzenie, a w zasadzie seria wydarzeń, będą zapowiedziane na naszym fanpage’u, a pierwsze odbędzie się w już w tym kwartale – informuje Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL.

– Chcemy by maturzyści mogli dowiedzieć się o charakterystyce każdego kierunku z perspektywy jego studenta. Dlatego przygotowujemy nagrania przedstawicieli wszystkich naszych kierunków, studentów aktywnie działających w organizacjach studenckich, którzy najlepiej przybliżą klimat studiowania swoim młodszym kolegom.

Uniwersytet Otwarty KUL pomoże maturzystom dzięki zdalnym Uniwersyteckim Powtórkom przed Maturą – będzie to seria intensywnych warsztatów powtórkowych obejmujących przedmioty maturalne. W ten sposób wykładowcy będą mogli pomóc tegorocznym maturzystom w nadrobieniu zaległości bądź uporządkowaniu już zdobytej wiedzy. Uniwersytet Otwarty będzie także oferował wsparcie psychologiczne w związku z niezwykle stresującym egzaminem, jakim jest matura. O wirtualnych spotkaniach uczelnia będzie informowała na bieżąco poprzez swoje profile w mediach społecznościowych i na stronie www.

Czaty i specjalna grup na Facebooku dla kandydatów na PL

Także Politechnika Lubelska prowadzić będzie online różnorodne działania promocyjne skierowane do kandydatów na studia. Do komunikacji wykorzystane zostaną m.in. media społecznościowe – Facebook, Twitter, Instagram, YouTube oraz LinkedIn. – Zamiast jednodniowej akcji „Drzwi otwarte” zaplanowaliśmy 10 spotkań live z gośćmi specjalnymi i ekspertami. Zależy nam, aby kandydatom zaprezentować uczelnię poprzez pokazanie zalet studiowania na realnych przykładach studentów i absolwentów uczelni. Będą opowieści o życiu studenckim, jak i o sukcesach odnoszonych przez absolwentów PL – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.

Uczelnię można w każdej chwili zwiedzić zdalnie, bo na stronie głównej umieszczona jest wirtualna wycieczka po Politechnice Lubelskiej. Ponadto powstanie specjalna grupa na FB dla kandydatów, prezentująca ciekawe graficznie posty o tematyce związanej z ofertą edukacyjną uczelni. Za jej pośrednictwem przyszli studenci otrzymują odpowiedzi na interesujące ich pytania oraz zapoznają się z ciekawostkami dotyczącymi PL.

Prowadzone będą również czaty rekrutacyjne z członkami komisji rekrutacyjnej i studentami, podczas których będzie można dowiedzieć się o zasadach przyjęć, kierunkach studiów, pomocy materialnej, ofercie kół i organizacji studenckich.

– Będziemy kontynuować również zdalne lekcje z Politechniką Lubelską. Jest to seria krótkich filmów popularyzujących zagadnienia naukowe w przystępny i ciekawy sposób. Dotychczas ukazały się odcinki poświęcone min. monitoringowi internetu, działaniu drukarki 3D, badaniom transformatora czy doświadczeniom chemicznym – dodaje I. Czajkowska-Deneka.

UP przygotuje serię webinarów

Również Uniwersytet Przyrodniczy zamierza w większym stopniu wykorzystywać internet w komunikacji z maturzystami. – Będziemy zapraszać uczniów i nauczycieli na dedykowane wydarzenia online, które będą przedstawiać kierunki studiów i odpowiadać na pytania związane z rekrutacją. Mowa tutaj o webinariach, jak i transmisjach na żywo np. z ciekawych warsztatów – przekazuje Agnieszka Wasilak z Biura Rekrutacji i Promocji Kształcenia UP.

Przykładem takiej akcji była zorganizowana wirtualnie w piątek 22 stycznia Wielka Lekcja Inżynierii Środowiska, podczas której zarejestrowane wcześniej klasy miały okazję poznać ten kierunek studiów poprzez serię tematycznych wykładów i spotkań z kadrą i studentami. Więcej informacji o wydarzeniach dla licealistów można znaleźć na stronie internetowej uczelni.

Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS

UMCS już od dłuższego czasu organizuje na swoim profilu na Facebooku spotkania dla kandydatów na studia pn. „Pogadajmy o studiach”.– To cykl wydarzeń, który stanowi alternatywę do tradycyjnych spotkań w trakcie targów, wizyt w szkołach czy wydarzeń na uniwersytecie, które obecnie nie są możliwe. Dzięki udziale w naszych bezpłatnych webinarach, kandydaci, bez wychodzenia z domu, mają okazję zapoznać się z uczelnią oraz jego ofertą kształcenia – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Podczas styczniowego spotkania online uczestnicy mogli np. poznać Martę, tegoroczną maturzystką I LO w Starachowicach, która już zdecydowała, że od października br. rozpocznie studia na UMCS i podzieliła się swoimi przemyśleniami o wybranej uczelni. Studentka filologii polskiej oraz student produkcji medialnej i prawa międzynarodowego – Anna Kurkiewicz i Kacper Król pokazali także, jak wyglądają studia na UMCS i podzielili się swoimi doświadczeniami.

Na koniec spotkania zaprezentowane zostało miasteczko akademickie, posiadające jeden z największych i najpiękniejszych kampusów w Polsce. Z kolei od początku marca uczelnia zaprasza na wirtualne „Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS”. – To unikatowy w skali kraju cykl 12 webinarów, w trakcie których kandydaci uzyskają informacje m.in. o ofercie kształcenia poszczególnych wydziałów UMCS, połączą się z przedstawicielami uczelni, przespacerują się po budynkach wydziałowych UMCS, poznają infrastrukturę uniwersytetu oraz zobaczą, jak wygląda życie studenckie.

Ponadto każdy z wydziałów przygotował krótki wykład popularnonaukowy z dziedziny, w której specjalizuje się jednostka. Podczas każdego spotkania przewidziany jest również blok Q&A, w którym prowadzący odpowiadać będą na zadane wcześniej przez licealistów pytania związane z rekrutacją oraz studiami – zaprasza Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. – Wydziałowe Drzwi Otwarte to nie są zwykłe webinary. To 12 godzin spotkań live w wirtualnej przestrzeni, w czasie których kandydaci kompleksowo poznają nasz uniwersytet – dodaje.

Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS rozpoczęły się 4 marca spotkaniem z wydziałem prawa i administracji. Za nami są już również webinaria dla zainteresowanych studiowaniem na wydziałach filozofii i socjologii, ekonomii, politologii i dziennikarstwa oraz na kierunku artystycznym. By wziąć udział w kolejnych webinarach (22 marca: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej * 25 marca: Wydział Pedagogiki i Psychologii * 29 marca: Wydział Biologii i Biotechnologii * 8 kwietnia: Wydział Humanistyczny * 15 kwietnia: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki * 22 kwietnia: Wydział Chemii) wystarczy spotkać się z organizatorami online podczas transmisji na uniwersyteckim profilu na Facebooku. Początek wszystkich transmisji o godz. 17. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here