Oferty na zadaszenie targowiska i boiska nie do przyjęcia

Fiaskiem zakończył się pierwszy przetarg na budowę zadaszenia boiska piłkarskiego przy ul. Sportowej w Świdniku. Oferty wpłynęły dwie i obie okazały się za drogie. Powtórzony zostanie również przetarg na jedną z ważniejszych i kosztowniejszych inwestycji zaplanowanych w tegorocznym budżecie – budowę zadaszenia miejskiego targowiska.
Budowa pneumatycznego zadaszenia sztucznego boiska treningowego Avii to inwestycja, na którą miasto Świdnik otrzymało 1 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dzięki tej inwestycji piłkarskie drużyny świdnickiego klubu będą mogły odbywać treningi mimo niekorzystnych warunków pogodowych. Zadaszenie nad boiskiem ma być rozkładane w sezonie jesienno-zimowym i utrzymywane nadmuchem ciepłego powietrza, a na wiosnę i lato demontowane. Te tzw. pneumatyczne hale, są coraz częściej wykorzystywane w Polsce jako zadaszenia kortów, boisk czy basenów. Gmina ma również plan, aby udostępnić obiekt prywatnym podmiotom.

Na początku czerwca br. miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę zadaszenia. Zgłosiły się dwie firmy: RSport Marcin Rybicki, Łukasz Staszczak z Warszawy, proponując cenę ok. 3,3 mln zł i Grimar z Katowic z ofertą wyższą od konkurentów o ok. 40 tys. zł. Urząd Miasta, przynajmniej na razie nie podpisze umowy z żadną z nich. Zdecydował o unieważnieniu postępowania, bo zaproponowane przez przedsiębiorców kwoty znacznie przekraczały zaplanowany budżet (2,5 mln zł).

Unieważniony zostanie także przetarg na jedno z kosztowniejszych zadań ujętych w tegorocznym budżecie – budowę wiaty zadaszeniowej targowiska miejskiego wraz z montażem paneli fotowoltaicznych. Do postępowania wpłynęła tylko jena oferta – firmy Kapibara z Knurowa, która wyceniła swoje usługi na prawie 14 mln zł, a kosztorys przygotowany przez urzędników opiewał na 10 mln zł. Lwia część tej kwoty – 9,5 mln zł – to środki z „Polskiego Ładu”.

– Drugi przetarg na budowę zadaszenia boiska został już ogłoszony, „za chwilę” ogłosimy też ten na targowisko i liczymy, że tym razem oferty będą korzystniejsze i uda się wybrać wykonawcę. Da się zauważyć, że przetargi wychodzą ostatnio drożej, średnio o 30 proc. Taka jest sytuacja na rynku. Mamy nadzieję, że niebawem te ceny się ustabilizują – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here