Ogień strawił dorobek życia

W kamienicy kilka mieszkań spłonęło niemal doszczętnie

Potworny dramat spotkał rodziny z kamienicy przy ul. Lubartowskiej 28 w Lublinie. W jednej chwili przez pożar stracili dach nad głową i cały dorobek życia. Organizowana jest akcja pomocy dla pogorzelców.


Koszmar zaczął się wtorek przed południem. Ogień został prawdopodobnie zaprószony podczas rozpalania pieca w jednym z mieszkań. Pożar błyskawicznie objął budynek, a ludzie uciekali przed płomieniami i duszącym dymem tylko w tym, co mieli na sobie, zostawiając wszystko, . Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Na miejscu błyskawicznie pojawiły się wozy strażackie. Z żywiołem walczyło 40 ratowników. Po kilku godzinach pożar został ugaszony. Część mieszkań spłonęła, reszta została zalana wodą podczas akcji gaśniczej. W kamienicy mieszkało 10 rodzin. W sumie ewakuowano 28 lokatorów. Miasto zorganizowało im miejsca w hotelach, niektórzy znaleźli schronienie u rodziny i znajomych. Połowa mieszkańców mogła wrócić do swoich mieszkań.
Najbardziej poszkodowane są dwie duże rodziny: jedna 8-osobowa, druga 5-osobowa. One stracili wszystko. Dla nich miasto szuka nowych lokali socjalnych, które mają być gotowe pod koniec kwietnia lub na początku maja. Ruszyła akcja pomocy poszkodowanym. Koordynuje ją teraz lubelska Caritas oraz parafia pw. św. Mikołaja na Czwartku. Tam można przynosić dary rzeczowe. Zbiórka prowadzona jest także w Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Sierocej 17 w Lublinie, do której chodzą dzieci pogorzelców.
Potrzebne jest wszystko, od środków czystości po ubrania, artykuły szkolne czy wyposażenie mieszkania oraz artykuły spożywcze z długimi terminami ważności. Dzieci są w wieku od 11 miesięcy do 16 lat. Z ubrań najbardziej potrzebne są rozmiary:
dla dziewczynek: ubrania – wzrost 134-146, 146-152, M i L, buty – 32, 35, 38;
dla chłopców: ubrania – wzrost 128-134, 122-128, 134-146, 146-152, L i M, buty – 30, 37, 43.
dla rodziców ubrania damskie i męskie – rozmiar M i L i XL, buty 43 i 45.
Pieniądze dla poszkodowanych można wpłacać na konto: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, który podajemy poniżej. LL