Ogniści ratownicy oddawali krew

Nie zabrakło pokazów pierwszej pomocy i szkoleń z jej udzielania, choć oczywiście uczestnicy poniedziałkowej akcji przede wszystkim przyszli do MOK, żeby oddać krew.
W miniony poniedziałek Ochotnicza Straż Pożarna w Świdniku zorganizowała akcję krwiodawstwa w ramach XI edycji ogólnopolskiego programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Podobne wydarzenia odbywają się w całej Polsce. Oprócz pomocy potrzebującym mają również służyć edukacji i promować ideę krwiodawstwa.
Świdnicka akcja została zorganizowana w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury.
– Chętnych do wsparcia akcji nie brakowało. Zgłosiło się 25 osób, z czego 12 zostało dopuszczonych do poboru. Łącznie mieszkańcy Świdnika oddali 5,4 l krwi – mówi Magdalena Kwiatkowska, sekretarz OSP w Świdniku.
Ci wszyscy, którzy w poniedziałek zgłosili się do MOK, mogli wziąć również udział w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy, a także pograć w nowoczesne gry planszowe. Na tych, którzy oddali krew, czekały również upominki i udział w loterii. W organizację akcję włączyła się również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku oraz Klub Motocyklowy Usarz.
– Była to pierwsza tego typu zbiórka w naszym mieście, ale na pewno nie ostatnia – mówi Magdalena Kwiatkowska. – Myślę, że jesienią możemy spodziewać się kolejnej. (kal)