Ogrzać słońcem

Urzędnicy z gminy Żmudź szukają firmy, która zainstaluje 166 instalacji solarnych i 5 pomp ciepła. Unijna dotacja jest duża, ale czy oferty nie będą zbyt drogie?

Latem tego roku Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, podpisała umowę z urzędem marszałkowskim w Lublinie na unijne dofinansowanie projektu pod nazwą „Instalacje OZE w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Żmudź”. Jego wartość to 2 064 610,70 zł, z czego unijne dofinansowanie to 1 560 979,89 zł.

Projekt zakłada zakup i montaż 166 zestawów instalacji solarnej oraz 5 pomp ciepła do podgrzewania wody w domach mieszkańców gminy Żmudź. Projekt będzie realizowany w 2019 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Niedawno urzędnicy z gminy Żmudź ogłosili przetarg na montaż i instalację solarów i pomp.

– Otwarcie ofert planujemy 26 listopada – mówi Łukasz Burak, zastępca wójta gminy Żmudź.

Urzędnicy niepokoją się, czy pieniądze przeznaczone na to zadanie będą wystarczające. Ostatnio ceny usług podrożały. Z tego względu w gminie Żmudź niedawno trzeba było unieważnić przetarg na budowę mieszkań chronionych. Ale taki sam problem ma wiele samorządów powiatu chełmskiego. (mo)