OKO na dobre książki

W Lublinie od listopada 2013 roku działa niezwykłe miejsce poświęcone najpiękniejszym książkom dla najmłodszych. Jest to Ośrodek Książki Obrazkowej „OKO”, który mieści się w niewielkiej fili MBP nr 30 przy ulicy Braci Wieniawskich 5.
Pomysłodawczynią, dobrym duchem i kierownikiem ośrodka jest pani Krystyna Rybicka. Dzięki jej zaangażowaniu i kontaktom ośrodek to nie tylko miejsce, które gromadzi i udostępnia piękne książki dla dzieci, ale i miniinstytucja kultury, do której przyjeżdżają znani i doceniani na całym świecie ilustratorzy. Na Czechowie gościli już ze swoimi pracami m.in. Bohdan Butenko, Daniel de Latour, Marta Ignerska czy Józef Wilkoń. W ośrodku regularnie organizowane są w nim warsztaty dla najmłodszych, a dzieci są jego najważniejszymi odbiorcami. Z myślą o najmłodszych ośrodek prowadzi od lat akcję ratowania od zniszczenia archiwalnych książek dziecięcych, polskich i zagranicznych. Chętnie przyjmuje wszystkie stare wydania. Jeśli u kogoś z naszych czytelników takie książki zalegają na półkach, to zachęcamy do kontaktu z ośrodkiem.

Dzieci korzeni

Niedawno ukazała się bardzo piękna książka dla dzieci, której patronuje lubelski Ośrodek Książki Obrazkowej. Jest to publikacja przygotowana do druku przez młode wydawnictwo Przygotowalnia. – Na książkę trafiłam podczas pracy nad moim doktoratem. To był zupełny przypadek. Wyszukując materiał na zajęcia ze studentami, znalazłam wydanie w języku niemieckim z 1910 roku – mówi Marta Woszczak, tłumaczka, doktorantka na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z książką związana była niezwykła historia, bo okazało się, że ta, powstała ponad sto lat temu historyjka obrazkowa nie miała jeszcze polskiego wydania. Jest to opowieść o budzącej się do życia przyrodzie, napisana i zilustrowana przez Sibylle von Olfers. W dotychczasowych zagranicznych wydaniach, często dokonywano ingerencji w oryginał, bo do ilustracji autorki dopisywano zupełnie inny tekst. To pierwsze tak spójne wydanie, przetłumaczone z oryginału, zawierające piękne akwarele niemieckiej artystki. Inne książki Sibylle von Olfers to od lat klasyka niemieckiej literatury dziecięcej. „Dzieci korzeni” oraz inne bogato ilustrowane książki można wypożyczyć w Fili nr 30, czynnej w poniedziałki, środy, piątki od 12.00 do 18.00, we wtorki: od 10.00 do 16.00, i w czwartki od 12.00 do 16.00. Telefon: 81 741-62-36. Emilia Kalwińska