Okręgi do powiatu po staremu

Liczba okręgów wyborczych do powiatu chełmskiego jednak się nie zmieni. Spadnie za to liczba radnych i mniej będzie kandydatów.

W styczniu pisaliśmy, że w związku ze spadkiem liczb mieszkańców powiatu chełmskiego poniżej 80 tysięcy liczba reprezentujących ich radnych również będzie mniejsza. Zamiast 21 – jak było do tej pory – w najbliższych wyborach samorządowych wybierzemy tylko 19 radnych do rady powiatu. Mówiło się także, że pociągnie to za sobą zmiany w okręgach wyborczych i że z obecnych pięciu zostaną trzy, większe okręgi. – Powiększenie okręgów ma moim zdaniem pozytywny wydźwięk, bo w pewnym sensie zmusza radnych, by zabiegali o głosy i dbali nie tylko o swoją miejscowość i gminę, ale patrzyli szerzej na potrzeby powiatu – mówił wówczas starosta chełmski Piotr Deniszczuk.
Przed tygodniem powiat otrzymał uchwałę Państwowego Komitetu Wyborczego, z której wynika, że do zmiany liczby okręgów jednak nie dojdzie.
– Z tych wytycznych wynika jasno, że co prawda zmniejszy się liczba radnych, ale granice okręgów i ich liczba pozostaną bez zmian – mówi P. Deniszczuk.
W powiecie nadal będzie pięć okręgów. Na dwa z nich (Okręg nr 1 obejmujący gminę Chełm i Okręg nr 2 z trzema Rejowcami i Siedliszczem) będzie przypadać po jednym mandacie mniej. W nadchodzących wyborach skrócą się także wykazy kandydatów na listach wyborczych. Teraz będzie mogło ich być o dwóch więcej niż mandatów przypadających na okręg. Bogumił Fura