Okulary, w których nie tylko dobrze widzisz

Dla większości osób okulary są sposobem na korygowanie wad wzroku. Te zaś dotykają zaskakująco dużą część populacji – szacuje się, że nawet 80%. Krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm to najbardziej znane z nich, chociaż nie sposób nie wspomnieć też o prezbiopii. To dolegliwość pojawiająca się wraz  z wiekiem, a dotykająca nawet osoby, które wcześniej (czyli w młodości) cieszyły się sokolim wzrokiem. Korygowanie wzroku, czy może „wad refrakcji”, jak powiedziałby optometrysta, to przecież nie wszystko.

Okulary to korekcja i wygoda…

Obecnie produkowane okulary oferują więcej, niż tylko prostą korekcję wad wzroku. Najpierw weźmy pod uwagę szkła, bo to one są przecież najważniejszym elementem okularów.

Dużą wygodą charakteryzują się np. szkła z tak zwanym antyrefleksem. To powłoka, dzięki której eliminowane lub ograniczane są wszelkiego rodzaju odbicia światła, jego załamania i refleksy. Okulary korekcyjne wyposażone w takie właśnie szkła cieszą się wielką popularnością między innymi wśród osób spędzających dużo czasu za kierownicą. Wpływają nie tylko na komfort widzenia, ale też na bezpieczeństwo kierowcy a także innych uczestników ruchu drogowego. Inną, bardzo pożądaną opcją, jest tak zwana powłoka blue control. W dzisiejszych czasach, które dla większości z nas związane są z długotrwałym używaniem przeróżnych ekranów, od komputera przez smartfon, jest ona naprawdę warta uwagi. Jak działa? Otóż filtruje ona światło niebieskie, charakterystyczne właśnie dla ekranów, pozwalając na dłuższą, wydajniejszą pracę lub rozrywkę, nie obciążającą w takim stopniu narządu wzroku. Prócz tych opcji można zdecydować się także na polaryzację, fotochromom, powłokę oleo- bądź hydrofobową… Faktycznie, jest sporo opcji do wyboru i kwestia jak kupić okulary wcale nie jest taka jednoznaczna. Tym bardziej, że przecież nie tylko funkcjonalność jest ważna…

… ale też dodatek modowy

No właśnie – osoby noszące okulary często czynią z nich dodatek modowy, element stylizacji, charakterystyczny akcent dopełniający strój. Zresztą właśnie z tego powodu na okulary decydują się również osoby cieszące się nienagannym wzrokiem, wybierając zamiast szkieł korekcyjnych tak zwane zerówki. Oczywiście trendy w okularach, jak i w każdym innym elemencie mody, zmieniają się płynnie. Są modele, które można uznać za ponadczasowe i sprawdzające się dosłownie od dziesiątków lat. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć takich oprawek jak aviator, wayfarer czy kocie oko, które popularność ani trochę nie przemija. Znajdziemy je na twarzach celebrytów dzisiejszych i tych sprzed dziesięciu, dwudziestu czy czterdziestu lat.

Moda rządzi się swoimi prawami i teoretycznie nie każdy może nosić oprawki tego samego typu. Mówimy teoretycznie, bo osoby o ponadprzeciętnym wyczuciu stylu albo lubiące szokujące zestawienia, mają w tym względzie bardzo dużą swobodę. Jednakże większości zaleca się umiar i trzymanie pewnych konwenansów. W ich myśl okulary powinny dopełniać wyglądu twarzy lub odwracać uwagę od jej wizualnych mankamentów. Stąd właśnie osobom o twarzy okrągłej poleca się oprawki prostokątne, twarz kwadratową kojarzy z łagodnością oprawek owalnych, a twarz podłużną świetnie kontrapunktują duże okulary oversize.

Jeśli chodzi o okulary, to moda, wygoda i funkcjonalność łączą się tu bardzo płynnie. Jest przy tym tyle możliwości, że faktycznie chyba nie warto ograniczać się do ich podstawowej funkcji, czyli korygowania wad wzroku, ale warto uczynić z nich element indywidualnej stylizacji.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here