Operacja na Uherce

W ramach największej ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek i okolic wolontariusze z Chełma oczyszczą brzegi Uherki. Do „Operacji Czysta Rzeka” dołączyć może każdy. Zapisy do 10 kwietnia.

Lokalny sztab w Chełmie utworzyło Stowarzyszenie WeRwA. Akcja pod hasłem „Posprzątajmy naszą Uherkę” odbędzie się w sobotę (17 kwietnia) i będzie polegała na posprzątaniu koryta oraz brzegów Uherki, łącznie z zalewem w Żółtańcach.

– Aby zostać wolontariuszem tej sympatycznej akcji, wystarczy wejść na stronę www.operacjarzeka.pl, odnaleźć sztab Stowarzyszenia WeRwA i zarejestrować się, podając imię, nazwisko, telefon i adres mailowy. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w akcji pod opieką osoby dorosłej. Każdy wolontariusz otrzyma worki na śmieci i rękawiczki oraz pamiątkową koszulkę. Liczba wolontariuszy jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów. Po akcji planowane jest ognisko z pieczeniem kiełbasek – mówi Grzegorz Gorczyca, szef sztabu.

Na stronie internetowej akcji znajdują się dane wszystkich sztabów, biorących w niej udział, w tym m.in. sztabu z gminy Sawin. WeRwA poszukuje jeszcze partnerów i wolontariuszy z terenu gminy Ruda-Huta. Kontakt z G. Gorczycą pod numerem: 502 342 117.

Pierwsza edycja „Operacji Czysta Rzeka” odbyła się w 2019 roku i początkowo miała  polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug. Szybko jednak okazało się, że potrzeby nie dotyczą wyłącznie tego regionu, a chętnych do społecznej inicjatywy nie brakuje w całej Polsce. Podczas pierwszej edycji akcji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabach uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. W ubiegłym roku ze względu na pandemię akcja sprzątania śladowo zaistniała tylko w kilku miejscach i szybko przekształciła się w „Operację Rzeka dla Szpitali”, która polegała na internetowej zbiórce funduszy na potrzeby lokalnych placówek medycznych. Zebrano 25 tysięcy zł. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here