Opowiedz choćby o swojej pierwszej randce…

W 2022 roku Teatr Stary obchodzić będzie swoje 200-lecie. Jego pracownicy poszukują archiwalnych zdjęć i pamiątek związanych z historią teatru.


– „Jeśli w swoim domowym archiwum macie Państwo jakiekolwiek pamiątki, które wiążą się z historią Teatru Starego lub Waszą osobistą historią, która tutaj miała swoje miejsce, będziemy wdzięczni za ich udostępnienie” – apelują pracownicy Teatru Starego. Poszukiwane są zdjęcia, filmy, bilety, afisze, programy teatralne oraz inne pamiątki w jakikolwiek sposób związane z historią Teatru Starego. Udostępnione materiały zostaną zeskanowane i zwrócone właścicielom.

Pracownicy teatru chętnie przyjmą również wspomnienia z projekcji filmów i obejrzanych spektakli, historie o pierwszej randce w kinie przy ulicy Jezuickiej albo zasłyszanej rodzinnej opowieści z życia rodziców czy dziadków.

– „Wspomnienia (spisane lub nagrane), zdjęcia pamiątek wraz z informacjami na temat możliwości zwrotnego kontaktu z Państwem z naszej strony, prosimy nadsyłać na adres: jubileusz@teatrstary.eu. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego pod nr tel. 603 110 698. Jak tylko będzie to możliwe, z przyjemnością spotkamy się również z Państwem osobiście” – deklarują.

Budynek teatru, początkowo nazwanego „Teatrem Zimowym”, otwarto w 1822 roku. Od początku swojej działalności funkcjonował jako instytucja impresaryjna, wynajmująca swoją scenę wędrownym trupom dramatycznym z całego kraju. Począwszy od 1907 roku w teatrze funkcjonowało jedno z pierwszych kin w Polsce. Jego pierwotna nazwa „Theatre Optique Parisien” z biegiem lat zmieniała się na: „Rialto”, „Wiedza”, „Panteon” i „Adria”. Po wojnie, aż do roku 1981 budynek funkcjonował jako „Kino Staromiejskie”. Od 2012 roku, po gruntownym remoncie, Teatr Stary ponownie został udostępniony dla publiczności. EK