Opowiedz choćby o swojej pierwszej randce…

W 2022 roku Teatr Stary obchodzić będzie swoje 200-lecie. Jego pracownicy poszukują archiwalnych zdjęć i pamiątek związanych z historią teatru.


– „Jeśli w swoim domowym archiwum macie Państwo jakiekolwiek pamiątki, które wiążą się z historią Teatru Starego lub Waszą osobistą historią, która tutaj miała swoje miejsce, będziemy wdzięczni za ich udostępnienie” – apelują pracownicy Teatru Starego. Poszukiwane są zdjęcia, filmy, bilety, afisze, programy teatralne oraz inne pamiątki w jakikolwiek sposób związane z historią Teatru Starego. Udostępnione materiały zostaną zeskanowane i zwrócone właścicielom.

Pracownicy teatru chętnie przyjmą również wspomnienia z projekcji filmów i obejrzanych spektakli, historie o pierwszej randce w kinie przy ulicy Jezuickiej albo zasłyszanej rodzinnej opowieści z życia rodziców czy dziadków.

– „Wspomnienia (spisane lub nagrane), zdjęcia pamiątek wraz z informacjami na temat możliwości zwrotnego kontaktu z Państwem z naszej strony, prosimy nadsyłać na adres: jubileusz@teatrstary.eu. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego pod nr tel. 603 110 698. Jak tylko będzie to możliwe, z przyjemnością spotkamy się również z Państwem osobiście” – deklarują.

Budynek teatru, początkowo nazwanego „Teatrem Zimowym”, otwarto w 1822 roku. Od początku swojej działalności funkcjonował jako instytucja impresaryjna, wynajmująca swoją scenę wędrownym trupom dramatycznym z całego kraju. Począwszy od 1907 roku w teatrze funkcjonowało jedno z pierwszych kin w Polsce. Jego pierwotna nazwa „Theatre Optique Parisien” z biegiem lat zmieniała się na: „Rialto”, „Wiedza”, „Panteon” i „Adria”. Po wojnie, aż do roku 1981 budynek funkcjonował jako „Kino Staromiejskie”. Od 2012 roku, po gruntownym remoncie, Teatr Stary ponownie został udostępniony dla publiczności. EK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here