Orlik potrzebny na dłużej

Kompleks sportowy przy ZS nr 1 jest czynny w weekendy przez 15 godzin. Zdaniem naszego czytelnika to za mało. Przedstawiciele szkoły tłumaczą z kolei, że godziny funkcjonowania obiektów zostały ustalone na podstawie zainteresowania mieszkańców.
W Świdniku działa pięć Orlików. Wszystkie boiska po zakończeniu zajęć szkolnych są udostępniane mieszkańcom. Obiekty działają również w weekendy. W ostatnim czasie z boisk przy Zespole Szkół nr 1 chciał skorzystać nasz czytelnik.
– Chcieliśmy z dziećmi pójść w południe w niedzielę, żeby pograć w piłkę – mówi nasz czytelnik – Zastaliśmy jednak zamkniętą bramę. Okazało się, że boisko jest czynne dopiero od 15.00.
Nasz czytelnik nie ukrywa, że bardzo mocno zdziwiła go ta sytuacja.
– Przecież to jest weekend. Większość pracujących osób właśnie wtedy ma czas na uprawianie sportów i spędzanie czasu z rodziną – mówi – Nie rozumiem więc, dlaczego akurat wtedy boisko jest czynne ledwie kilka godzin.
Przedstawiciele szkoły przyznają, że w tym roku godziny pracy kompleksu zostały zmienione, ale na korzyść osób chcących korzystać z boisk. – Nie pracujemy krócej, wręcz przeciwnie, godziny otwarcia obiektu zostały wydłużone – mówi Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1 w Świdniku – W ciągu całego tygodnia boiska są przez 40 godzin udostępniane mieszkańcom.
Od poniedziałku do piątku świdniczanie mogą z nich korzystać po zakończeniu zajęć szkolnych czyli od 16.00 do 21.00. W sobotę obiekty są czynne przez 9 godzin, od 12.00 do 21.00, w niedzielę przez 6, od 15.00 do 21.00.
Przedstawiciele szkoły tłumaczą, że godziny pracy obiektów zostały ustalone na podstawie zainteresowania nimi mieszkańców.
– Wcześniej rzeczywiście w niedziele boiska były czynne dłużej, ale korzystała z nich wówczas zaledwie garstka osób. Z naszych obserwacji wynika, że największe zainteresowanie jest w weekendy popołudniami – mówi Krzysztof Gałan.
Okazuje się jednak, że większość Orlików w Świdniku otwarta jest dłużej niż boiska przy ZS nr 1. Kompleks przy Gimnazjum nr 1 jest czynny w dni powszednie od 15.00 do 20.30. Zarówno w sobotę jak i w niedziele można z niego korzystać od 11.30 do 20.30. Boiska przy Zespole Szkół nr 2 w dni powszednie działają w tych samych godzinach, co obiekty przy ZS nr 1, ale w weekendy czynne są od 12.00 do 21.00. W przypadku Orlika przy Szkole Podstawowej nr 3 godziny pracy zależne są od konkretnych miesięcy. W maju w dni powszednie mieszkańcy mogą korzystać z obiektów od 15.30 do 20.00 natomiast. w weekendy od 11.00 do 20.00.
(kal)