Orlik przyleci do Świdnika

Na świdnickim niebie piloci Orlika zaprezentują latanie w szyku, efektowne mijanki i wiele skomplikowanych figur akrobacyjnych

Powiększa się lista gwiazd, które uświetnią Świdnik Air Festiwal. Do ich grona dołączył właśnie Zespół Akrobacyjny „Orlik”. Piloci z Radomia zaprezentują swoje umiejętności podczas pierwszego dnia imprezy.


W tym roku świętują drugą dekadę w powietrzu. Przez ten czas zachwycali na wielu pokazach lotniczych w kraju i za granicą. Mowa o Zespole Akrobacyjnym „Orlik” z Radomia, kolejnej gwieździe czerwcowego Świdnik Air Festiwal. Historia zespołu sięga 1998 roku. Wówczas, w Radomiu zrodził się pomysł stworzenia teamu akrobacyjnego. Piloci, rekrutujący się spośród instruktorów 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, mieli latać na samolotach PZL-130 „Orlik”. Jednosilnikowe, dwumiejscowe maszyny polskiej konstrukcji są wyposażone w silnik turbośmigłowy. Konstrukcja jest całkowicie metalowa z chowanym podwoziem. Samolot został zaprojektowany do szkolenia pilotów wojskowych.

„Przygotowania w powietrzu do pokazów rozpoczęły się w marcu. Pierwsze loty były wielką zagadką, czy w ogóle uda się wykonać akrobację grupową na „Orliku”, samolocie przecież w ogóle nie stworzonym do tego typu zadań. Czas naglił, szkolenie posuwało się w szybkim tempie. W połowie kwietnia było już wiadomo, że Zespół Akrobacyjny „Orlik” wzbije się w powietrze! Piloci mieli za sobą około 100 treningów w powietrzu” – czytamy w historii latającego teamu.

W pierwszym roku piloci wzięli udział w czterech pokazach, w tym również w angielskim Fairford. W kolejnych latach podniebnych występów było coraz więcej, zatem pojawiły się plany rozbudowy zespołu. W 2001 roku składał się już z 7 samolotów, w kolejnych latach z 9. Dwa lata później Zespół Akrobacyjny „Orlik” stał się odrębną Eskadrą w strukturze 2OSzL Radom. Od tej pory zadaniem pilotów przestało być szkolenie podchorążych, a stało się przygotowanie się do pokazów lotniczych.

Ich kunszt będziemy mogli podziwiać na własne oczy 9 czerwca, pierwszego dnia Świdnik Air Festiwalu. Zaprezentują pokaz wykonywany przez trzy samoloty. Zobaczymy latanie w szyku, efektowne mijanki i wiele skomplikowanych figur akrobacyjnych.

Przypomnijmy, w tej chwili na liście festiwalowych gwiazd są już soliści: Łukasz Czepiela, Marek Choim i Artur Kielak, który wystąpi również w duecie z Marią Muś. Zaprezentują się także zespoły: 3 AT3, Celfast Flying Team, Wojciech Gawroński i Janusz Gąsienica, a także formacja 57-my. Będzie można również obejrzeć „biało-czerwone” Iskry oraz świdnickie śmigłowce. (opr. w)