Osiedle Plus pnie się do góry

Mieszkania Plus w Świdniku rosną jak na drożdżach

Mieszkań będzie 108, a chętnych po klucze osiem razy więcej – w Świdniku pną się do góry mury bloków budowanych w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Równocześnie trwają prace nad ustaleniem kryteriów przydziału mieszkań oraz budowa ulicy Gen. S. Roweckiego „Grota”, stanowiącej dojazd do bloków.


– „Blisko 1800 metrów sześciennych betonu, 77 ton stali zbrojeniowej i 34 tony zaprawy murarskiej – rośnie osiedle mieszkaniowe przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku. Na rozpoczętej w ubiegłym roku budowie wzniesiono już połowę ścian konstrukcyjnych. Osiedle będzie gotowe latem 2021 roku” – informuje Biuro Prasowe PFR Nieruchomości, spółki, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji.

W ramach rządowego „Mieszkania Plus” przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku powstaną dwa trzypiętrowe budynki. W pierwszym z nich obecnie wykonywane są ściany konstrukcyjne przedostatniej kondygnacji oraz stropy nad pierwszym i drugim piętrem. W drugim z bloków trwa murowanie ścian konstrukcyjnych drugiej i trzeciej kondygnacji. Na przełomie lipca i sierpnia inwestycja ma osiągnąć stan surowy otwarty. Osiedle zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy buduje firma API sp. z o.o.

W sumie powstanie tu 108 mieszkań, najwięcej dwu- i trzypokojowych. Będą też kawalerki i M4. Zainteresowanie tanim wynajmem lokali, z możliwością ich przejęcia na własność, jest ogromne. Do ratusza wpłynęło blisko 800 podań od osób nie tylko ze Świdnika, ale z całego regionu. Wcześniej większość zainteresowanych wypełniła specjalną ankietę. Respondenci wskazywali, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (42 proc.) lub mieszkają u rodziców (37 proc.). Ankietowani zainteresowali się inwestycją, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (60 proc.), a także nie stać ich na kredyt (54 proc.). Największą grupę (80 proc.) zainteresowanych wynajmem Mieszkania Plus stanowią osoby młode w wieku 21-40 lat. Wśród nich jest Kamila Harasim ze Świdnika.

– Mieszkamy z mężem w mieszkaniu wynajmowanym od prywatnych ludzi. Mieszkanie to taka najważniejsza część w życiu, daje nam zabezpieczenie, spokój i ja bym już chciała mieć taką stabilizację. Wiadomo, w wynajmowanym mieszkaniu jesteśmy dotąd, dopóki ktoś nam go nie wypowie. A ja bym już chciała wprowadzić się i wiedzieć, że mogę tam mieszkać do końca życia. Niestety kredyty mieszkaniowe są bardzo drogie, trzeba bardzo dużo zarabiać, a nas z mężem najzwyczajniej w świecie nie stać na wzięcie kredytu na zakup mieszkania – przyznaje świdniczanka.

Jakie kryteria?

Czy pani Kamila znajdzie się w gronie 108 szczęśliwców, którzy dostaną klucze do Mieszkania Plus? Na razie nie wiadomo. W ratuszu trwają prace nad ustaleniem kryteriów ich przydziału. Zajmuje się tym specjalnie powołany zespół radnych. W jego skład weszli przedstawiciele każdego z klubów.

– Każdy z radnych zgłosił swoje propozycje i będziemy rozmawiać o tych pomysłach. Efektem naszej dyskusji, będzie wypracowanie projektu uchwały, który zostanie przedstawiony radzie pod głosowanie – mówi radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza Jaksona), jeden z członków zespołu.

On sam zaproponował, aby wśród kryteriów znalazły się zapisy preferujące osoby młode poniżej 35. roku życia, rodziny z dziećmi, samotnych rodziców, niepełnosprawnych, osoby płacące podatki w Świdniku i mieszkające na terenie miasta, nieposiadające mieszkania, a dodatkowe punkty powinno się przyznawać za wypełnienie ankiety.

Kiedy projekt uchwały określającej zasady przydziału mieszkań trafi pod obrady rady?

– Nie ma pośpiechu. Mieszkania mają być oddane latem 2021 roku, więc nie ma obaw, że nie zdążymy tych wytycznych opracować. Zakładam, że może być to koniec tego lub początek przyszłego roku. Na pewno wszystkie osoby, które złożyły wniosek o „Mieszkanie Plus”, zostaną indywidualnie poinformowane o ogłoszeniu tych kryteriów – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. (w)

Mieszkania Plus w Lubelskiem

W województwie w powstałych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus lokalach mieszka już 186 rodzin z Białej Podlaskiej. Klucze do swoich M odebrali dokładnie dwa lata temu. W najbliższych tygodniach ruszy kolejna na Lubelszczyźnie budowa Mieszkań Plus – w Zamościu przy ul. Parkowej powstanie osiedle złożone z sześciu czterokondygnacyjnych budynków.