Oskar zdobył jury i publiczność

Finał Unia Film Festival 2017

Film „Maximum” Oskara Rybaczka zdobył Grand Prix VII Unia Film Festiwal i podbił serca festiwalowej publiczności.
W piątek, 31 marca, sala kinowa Centrum Kultury zapełniła się młodzieżą. Po raz siódmy odbyły się pokazy najlepszych konkursowych filmów krótkometrażowych przygotowanych przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ten jedyny po tej stronie Wisły festiwal dla młodych twórców sztuki filmowej organizowany jest przez III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
– Z roku na rok poziom kolejnych edycji wzrasta, a samych filmów jest coraz więcej. Musimy dokonywać sporej selekcji – mówi Justyna Malicka, nauczycielka języka polskiego w III LO, koordynatorka Unia Film Festiwal 2017. Na konkurs wpłynęło w tym roku 30 filmów zrealizowanych przez młodych twórców. Ich tematyka i technika jest bardzo różna, ale niemal wszystkie zaskakują poziomem wykonania. – W pokazach finałowych zobaczyliśmy filmy o marzeniach, snach, pragnieniach, ale również o lękach, miłości i artystach. Co roku pojawiają się nowe tematy – dodaje pani Justyna. Filmowe mikroarcydzieła cieszyły się sporym zainteresowaniem widowni. – Widziałam wszystkie tegoroczne filmy, ale dużym zaskoczeniem był dla mnie ostatni film – „Paczka”. Nie spodziewałam się, że ludzie w moim wieku będą mogli zrobić taki film ze wspaniałymi efektami specjalnymi – mówi Natalia Mrowca uczennica III LO. – Muzyka najbardziej podobała mi się w filmie „Maksimum”. Chyba była zrobiona specjalnie do tego filmu, bo zachwyciła mnie całkowicie – dodaje. – Dla mnie najciekawsza fabuła i zdecydowanie najlepsza gra aktorska była w filmie „Marzenie Nataszy”. To mój finałowy faworyt – mówiła Wiktoria Rymarczyk z III LO na chwilę przed oficjalnym ogłoszeniem wyników. Tegoroczne obrady jury trwały bardzo długo, bo poziom zakwalifikowanych do finału 13 filmów był naprawdę wysoki. Kinowym dziełom przyglądało się również i w tej edycji Festiwalu wybitne jury. W jego składzie znaleźli się znani aktorzy, animatorzy kultury i artyści: Lesław Żurek, Karma Fryc, Michał Pokropek, Andrzej Rusin. Nagroda Grand Prix została przyznana filmowi „Maximum” w reżyserii Oskara Rybaczka. Jury doceniło jego konsekwentne poprowadzenie narracji i szczerą wypowiedź autorską. Zdobywcą drugiego miejsca został film „Dulce et decorum est pro patria Mori” zrealizowany przez Jakuba Kopańko i Filipa Rybczyńskiego. Ich film miał, według jury, najlepszy montaż dźwięku i obrazu oraz odważną formę przekazu. Na trzecim miejscu znalazły się dwa filmy: „Paczka” – sprawne kino akcji wyreżyserowane przez Maciej Walaszka oraz „Dekalog” w reżyserii Karola Sawczuka – filmowa opowieść o kondycji naszego sumienia. Przygotowania do marcowych finałów poprzedziły warsztaty filmowe, pokazy i spotkania z filmowymi twórcami. (EM.K.)

Wyróżnienia Unia Film Festiwal 2017:

„Horyzont” reż. Jan Zegar (za zmierzenie się z trudnym tematem) „Marzenie Nataszy” reż. Anna Jakubowska/ Jurgita Zaikauskas (za próbę szczerej i emocjonalnej wypowiedzi) oraz „Larum” reż. Karina Zapora (za kompletną i humorystyczną formę).
Werdykt jury młodzieżowego w składzie: Justyna Czuba, Piotr Kamiński, Jakub Oszust, Dorota Zalewska pokrył się z opiniami głównego jury. I miejsce przyznano „Maxsimum”; II – „Dulce et decorum est pro patria Mori”; a III – „Paczce” i „Dekalogowi”. Ulubionym filmem festiwalowej publiczności został „Maximum” Oskara Rybaczka.