Ósmoklasiści już po egzaminach

Ubiegły tydzień minął w podstawówkach pod znakiem egzaminów ósmoklasistów. Przez trzy dni uczniowie kolejno mierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wyniki z testów, którego nie można nie zdać, są jednak ważne, bo decydują o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Tegoroczne egzaminy klas ósmych, tak jak rok temu, odbyły się w reżimie sanitarnym. Obowiązywała dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu i większe odległości między ławkami. Uczniowie mieli też obowiązek zakrywania nosa i ust do momentu zajęcia wyznaczonych miejsc w sali egzaminacyjnej.

We wtorek, 24 maja, ósmoklasiści mierzyli się z testem z języka polskiego. Mieli za zadanie m.in. odpowiedzieć na pytania w oparciu o fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz tekst „Przyjaciel mądrości” Tadeusza Płużańskiego. Nie mogło również zabraknąć wypracowania. Do wyboru była rozprawka na temat, czy w trudnej sytuacji życiowej człowiek poznaje samego siebie, lub opowiadanie o bohaterze obowiązkowej lektury, który przeniósł się do współczesnego świata.

Dzień później, w środę, uczniowie rozwiązywali zadania z matematyki. Były polecenia dotyczące obliczania ułamków, długości przeciwprostokątnej, pola powierzchni, objętości czy miary kątów. W czwartek, w ostatni dzień egzaminów, rozwiązywali test z wybranego języka obcego. Jak zwykle największym powodzeniem cieszył się język angielski. – Egzaminy przebiegły w naszej szkole spokojnie, bez zakłóceń. Jeśli chodzi o odczucia uczniów, to tak, jak zazwyczaj to bywa, były one bardzo różne. Część była zdania, że zadania były dość proste, część, że trudne – mówi Marek Kwieciński, dyrektor SP nr 3 w Świdniku.

Jednak nie we wszystkich placówkach egzaminy od

były się bez utrudnień. Do niektórych placówek w regionie w pierwszy dzień egzaminów dotarły fałszywe e-maile o podłożeniu pojemnika z trującym gazem. Taka wiadomość po raz kolejny trafiła do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku (na początku maja, w dniu matur do placówki również dotarł taki mail) oraz do SP w Siostrzytowie (gm. Trawniki).

Ósmoklasiści, ich rodzice i nauczyciele z niecierpliwością czekają na wyniki egzaminów. Są ważne, bo decydują o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Im więcej punktów, tym większe szanse na dostanie się do wymarzonego liceum czy technikum. Wyniki egzaminów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przedstawić na początku lipca.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here