Ostatni rok w brei

Świdnicki ratusz szuka projektanta budowy ulicy Chryzantemowej i przycmentarnego parkingu. O tę inwestycję od dawna wnioskowali mieszkańcy i miejscy radni.


Na powstanie parkingu jeszcze przed tegorocznym świętem Wszystkich Świętych nie ma jednak szans, ale cieszy już samo rozpoczęcie procedury inwestycyjnej przez miasto. Osoby przyjeżdżające na groby bliskich narzekały na brak w pobliżu świdnickiej nekropolii prawdziwego parkingu.

Problem szczególnie dawał się we znaki w okresie Wszystkich Świętych, kiedy nieutwardzony plac przy cmentarzu służący za parking nie był w stanie pomieść wszystkich samochodów, a w przypadku deszczu jego nawierzchnia zamieniała się w błotnistą breję. Kierowcy, dla których na placu brakowało miejsca, stawiali swoje auta wzdłuż ulicy Wyszyńskiego, co powodowało niebezpieczne sytuacje, a podczas zeszłorocznych Zaduszek doprowadziło do poważnego wypadku – starsza pani wyszła zza parkujących samochodów wprost pod koła nadjeżdżającego auta i z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala.

O budowę parkingu wnioskowali również miejscy radni – na początku 2019 roku interpelował w tej sprawie Andrzej Krupa, a przed rozpoczęciem prac nad tegorocznym budżetem inwestycję upomniał się przewodniczący rady Włodzimierz Radek. W odpowiedzi burmistrz zapewnił, że w projekcie budżetu na 2020 rok zostaną uwzględnione środki na przygotowanie dokumentacji projektowej budowy parkingu oraz przyległej do niego ulicy Chryzantemowej. W budżecie zapisano na to kwotę 60 tys. zł, a kilkanaście dni temu ratusz ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji. Na oferty czeka do 25 lutego, a termin realizacji zadania wyznaczył na 15 października br. To oznacza, że na samo wybudowanie parkingu przed 1 listopada, praktycznie nie ma szans.

– Rozpoczęcie budowy jest możliwe jeszcze w tym roku, ale wszystko zależy od tego, ile czasu zajmą procedury, projektowanie oraz uzgodnienia. Gdy tylko te formalności będą gotowe, niezwłocznie wprowadzimy budowę do budżetu i ją rozpoczniemy – deklaruje Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. JN