Ostroga piętowa – uciążliwy problem

Ostroga piętowa inaczej zapalenie rozcięgna podeszwowego. Bezpośrednią przyczyną powstania ostrogi piętowej jest zapalenie, powstające w miejscu złączenia kości pięty z rozcięgnem piętowym. Jest to struktura, która ulega ciągłemu napinaniu i rozluźnianiu się przy każdym kroku.

Ostroga powoduje silny ból, często paraliżujący i utrudniający wykonywanie codziennych czynności. Ból początkowo pojawia się przy chodzeniu, następnie jest także w trakcie siedzenie i leżenia. Według statystyk cierpi na nią co czwarta osoba.

Czynnikami powstania ostrogi piętowej może być:

• stojący tryb pracy
• uprawianie sportów, które mocno obciążają stopy
• zbyt wysoka waga ciała
• niewygodne obuwie, często też wysokie obcasy
• wiek – wraz z procesem starzenia elementy kostno-stawowe ulegają naturalnemu niszczeniu
• płaskostopie
• kontuzja stawu skokowego bądź stopy, która nie została prawidłowo wyleczona
• zbyt mała elastyczność ścięgna Achillesa
Pierwszym krokiem w procesie leczenia ostrogi piętowej jest udanie się do lekarza, aby potwierdzić bądź wykluczyć diagnozę. Leczenie ostrogi piętowej zwykle przebiega w podobny sposób. Pacjent poddawany jest serii zabiegów fizykoterapeutycznych (na przykład ultradźwięki, jonoforeza, laseroterapia, krioterapia, kinezyterapia miejscowa, czy fala uderzeniowa). Również zalecane i bardzo pomocne w uśmierzaniu uciążliwego bólu są masaże stóp jak również ćwiczenia i delikatne rozciąganie, które zaleci fizjoterapeuta. Istotne dla skuteczności leczenia jest, aby zabiegi wykonywać w całej serii. Nawet w momencie ustania bólu i pozostałych dolegliwości przed zakończeniem serii zabiegów, należy je dokończyć, dzięki temu zmniejsza się ryzyko nawrotu. W trakcie leczenia nie należy rezygnować z aktywności fizycznej, jednak ważne jest aby nie przeciążać stopy. Ostatecznością jest chirurgiczne usunięcie zwapnienia, które tworzy narośl. Sposób ten nie gwarantuje jednak, że schorzenie nie powróci na nowo, w dodatku często zdarza się, że rana po operacji trudno się goi. Zachęcamy do skorzystania z oferty zabiegów w Centrum Rehabilitacji Medycznej Fizjo-Med, pracujemy na wysokiej jakości sprzęcie niemieckiej firmy Zimmer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here