Oświetleniowe kule ustępują miejsca ledom

Powoli, ale systematycznie PGE Dystrybucja S.A. wymienia energochłonne, mało efektywne, tradycyjne latarnie parkowe i uliczne na lampy ledowe.


Te nie tylko wyglądają bardziej efektownie, ale przede wszystkim działają znacznie bardziej efektywnie. Przy zmniejszonym o połowę poborze energii zapewniają bardziej intensywne oświetlenie alejek między blokami, dodatkowo emitując przyjemniejszą dla ludzkiego oka ciepłobiałą barwę światła. Ponadto w przeciwieństwie do swoich sodowych poprzedniczek nie rozpraszają światła do góry, a jedynie w dół i na boki i to bardzo precyzyjnie.

– Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie miasta Lublin, polegająca na wymianie opraw, realizowana jest od trzech lat w miarę posiadanych przez spółkę środków finansowych. Na dziś zostało wymienionych ok. 1450 szt. opraw parkowych na oprawy typu LED na terenie kilku osiedli (ul. Medalionów, Gliniana, osiedla Medyk, Widok, Poręba, Górki, Błonie, Unia, ul. Puławska, Spadowa, Chopina, Organowa, Nowowiejskiego) – informuje w przesłanej nam odpowiedzi Monika Lisek z PGE Dystrybucja S. A. oddział Lublin.

Zachowując obecne tempo prac prawdopodobnie w ciągu najbliższych trzech lat całkowicie pożegnamy się z charakterystycznymi białymi kulami na osiedlowych latarniach na terenie Lublina. Jednocześnie z pracami prowadzonymi na osiedlach PGE wymienia swoim staraniem na nowe także oprawy sodowe zainstalowane wzdłuż głównych arterii miasta. W ostatnim roku takie prace przeprowadzono m. in. na al. Kompozytorów Polskich oraz na al. Sikorskiego. MK