Oszukali na 100 tysięcy złotych

Świdniczanin Grzegorz B. razem ze wspólnikami naciągnął kupujących na internetowym portalu Allegro na ponad 100 tysięcy złotych. Oszuści wystawiali na aukcje markowe buty, inkasowali zapłatę, ale towaru nigdy nie wysyłali. Ich ofiarą padło co najmniej kilkaset osób. Przestępcy właśnie zasiedli na ławie oskarżonych.


Nielegalny proceder miał miejsce w lecie 2016 roku, kiedy to świdniczanin za pośrednictwem różnych kont oferował na portalu Allegro buty takich marek, jak Nike, Converse Adidas. A że ceny były zachęcające, kupujących nie brakowało. Na zakup i przelanie pieniędzy zdecydowało się ponad 400 osób. Żadna z nich nigdy nie otrzymała zakupionego towaru.

Choć oszust posługiwał się różnymi numerami kont, na które klienci wpłacali pieniądze, policja dość szybko namierzyła kanciarza oraz pięciu delikwentów, którzy zgodzili się udostępnić mu swoje rachunki bankowe, które posłużyły do wyłudzenia pieniędzy. Czterech z nich przyznało się do winy. Piąty – Piotr K., stwierdzi, że nie miał pojęcia, że założone przez niego na prośbę Grzegorza B. konto posłuży mu do przestępstwa. Według ustaleń prokuratury łączna kwota wyłudzenia sięgnęła ponad 100 000 zł

Przed kilkunastoma dniami akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Lublinie. Grzegorzowi B. grozi do 8 lat więzienia. Teoretycznie taka sama jest sankcja za pomoc w przestępstwie, ale czwórka oskarżonych złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze z zawieszeniem jej wykonania. Piotr K. podtrzymuje, że jest niewinny.

– W najbliższym czasie sąd zdecyduje co do utrzymania wobec głównego oskarżonego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie zaplanowano na 12 marca, kiedy to zostaną rozpoznane wnioski czwórki oskarżonych o dobrowolne poddania się karze – informuje sędzia Barbara Markowska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lubinie.

Joanna Niećko