Palmy i pisanki jak malowane

W Muzeum Wsi Lubelskiej w niedzielę rozstrzygnięto finał „Pierwszego Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną” organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Pomysłodawczynią konkursu była poseł Beata Mazurek (PiS). – To było moje marzenie, by taki konkurs został w naszym województwie zorganizowany – mówiła podczas uroczystości wręczenia nagród wicemarszałek Sejmu RP. Beata Mazurek podziękowała wszystkim, którzy ten pomysł podchwycili i dzięki którym udało się go przeprowadzić.

Parlamentarzystka gratulowała laureatom i wyróżnionym oraz podziękowała za to, że podtrzymują piękną polską tradycję. Korzystając z okazji Beata Mazurek złożyła też wszystkim uczestnikom konkursu i ich rodzinom życzenia na zbliżające się Święta Wielkanocne.

– Niech błogosławieństwo Zmartwychwstałego dotyka każdego z nas. A biorąc pod uwagę, jak się nazywam życzę Wam, żeby na tym stole mazurek wyjątkowo smakował Wam wszystkim. Wszystkiego dobrego – zakończyła wicemarszałek Mazurek.

Na konkurs wpłynęło aż 208 prac. Poszczególne kategorie wygrali: Emilia Karwat z gminy Frampol (kategoria Palma), Marcela Ćwik z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury (Pisanka Tradycyjna) oraz Roman Prószyński z gminy Dzierzkowice (Pisanka Współczesna).

Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się między innymi: Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliszcza nad Bugiem z gminy Wola Uhruska (2. miejsce w kat. Palma), Karolina Horaszczaruk z gminy Włodawa i Wiktoria Baran z Rejowca (wyróżnienie w kat. Palma) oraz Anna Krzyżanowska z gminy Krasnystaw (3. miejsce w kat. Pisanka Tradycyjna). (bs)