Pamięć tragedii

Mieli normalne życie, rodziny, plany na przyszłość. Wyjeżdżali na wakacje, kłócili się z rodzeństwem i przeżywali mniejsze i większe dramaty. Zwyczajne życie naznaczyło jednak niezwykłe, bo krwawe piętno. W miniony wtorek w I LO w Świdniku została otwarta wystawa „Świadkowie polskiego stulecia” opowiadająca historie polskich Żydów.
– Zbliża się 27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. To szczególny dzień dla tych wszystkich, którzy nie chcą, żeby historia się powtórzyła – mówiła w miniony wtorek Aneta Jagieła, zastępca dyrektora I LO w Świdniku. – Coraz mniej pozostało świadków historii, którzy doświadczyli Holocaustu, dlatego każdy projekt edukacyjny, poświęcony temu zagadnieniu nabiera specjalnego znaczenia dla przyszłych pokoleń.
W projekcie wzięli udział uczniowie klas III świdnickich gimnazjów i ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. W miniony wtorek przedstawiciele I LO zaprosili ich na otwarcie wystawy „Świadkowie polskiego stulecia” i na wykład, który wygłosił dr Janusz Kłapeć z Instytutu Historii Najnowszej UMCS.
– Pełnych życia, marzeń i idei młodych ludzi spotkał tragiczny los. Warto o tym pamiętać – mówił podczas otwarcia wystawy Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.
Ekspozycję przygotowała międzynarodowa organizacja Centropa, która ma siedzibę w Wiedniu i Waszyngtonie i od lat zajmuje się dokumentację historii, również Żydów. Wystawa jest efektem pracy tej organizacji w Polsce, trwającej 8 lat. Przygotowując ją, przeprowadzono 70 wywiadów z mieszkającymi w sześciu miastach osobami pochodzenia żydowskiego.
– Wystawa została pomyślana jako ogromny album zdjęć. Są w nim historie rodzinne, wspomnienia, ale również opowieści ludzi, którzy kochali, przeżywali zmartwienia życiowe, byli czymś zafascynowani, kłócili się ze swoim rodzeństwem, wyjeżdżali na wspólne wakacje. – mówiła Dorota Jaśkowska, polonistka z I LO i współorganizatorka wystawy. (kal)