Pamiętajmy o bohaterach przed Wielkanocą

Od 5 do 12 kwietnia trwa akcja „Pamiętajmy o bohaterach. Wielkanocna paczka dla kombatantów”. Stowarzyszenie Zwykłe „Marsz szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś” zbiera podstawowe produkty żywnościowe i środki chemiczne dla weteranów ruchu oporu przeciw komunistycznemu totalitaryzmowi.


W powiecie świdnickim mieszka kilku kombatantów państwa podziemnego, którzy potrzebują pomocy. Liczy się nie tylko wsparcie materialne, ale też pamięć o ich bohaterstwie: byli członkami ruchu oporu, więźniami hitlerowskich obozów i stalinowskich łagrów.

Dlatego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Niepodległości i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przy ul. Wojska Polskiego prowadzą dla nich zbiórkę darów. Oprócz podstawowych rzeczy miłym akcentem mogą być również życzenia i laurki od najmłodszych. Przed Wielkanocą paczki zostaną dostarczone do kombatantów ze Świdnika i okolic.

– W okresie świątecznym są organizowane takie akcje na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim, ale lokalnych inicjatyw jest dosyć mało, dlatego chcemy trafić do kombatantów i pokazać, że o nich pamiętamy, co jest już naszą tradycją przed każdymi świętami – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Przed ubiegłorocznymi świętami Bożego Narodzenia również zbierano dary i odwiedzono kilkunastu weteranów.

– Byli bardzo wzruszeni naszą obecnością i wdzięczni, że o nich pamiętamy, a w dodatku mamy dla nich paczki. Wyraźnie widać, że dla nich jest to ważne – wspomina P. Jankowski. JN