Pamiętali o Konstytucji

KRASNYSTAW

W piątek, 3 maja, wszyscy chętni mieli szansę uczestniczenia w krasnostawskich obchodach 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość, której organizatorami byli poseł Teresa Hałas, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk i burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk rozpoczęła się o godzinie 10.30 w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Na początku liturgii głos zabrała poseł Hałas, która w krótkim wystąpieniu przypomniała o randze i istocie wydarzenia. Odpowiednią oprawę mszy świętej zapewnił chór.

Dalsza część uroczystości odbywała się już w urokliwej komnacie pojezuickiego refektarza znajdującego się w krasnostawskim Muzeum Regionalnym. Tu głos zabrał m.in. starosta Leńczuk. Na początku swojej wypowiedzi przytoczył on słowa św. Jana Pawła II, mówiące nie tylko o roli tego pierwszego w Europie aktu zasadniczego, ale i wynikających z niego wyzwań i obowiązków dla każdego, dla kogo ojczyzna jest istotną wartością. Wykład „Polska łagodna rewolucja – Konstytucja 3 Maja 1791 wygłosił dr Eugeniusz Janas z wydziału humanistycznego UMCS. Na koniec odbył się koncert trzeciomajowy w wykonaniu uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie z klasy Moniki Łobodzińskiej.

IZBICA

Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się też m.in. w Izbicy. Mszę w intencji ojczyzny, w której wziął udział m.in. wójt Jerzy Lewczuk, odprawiono w kościele pw. św. Zofii w Tarnogórze. Część artystyczną zapewniła młodzież z Domu Kultury w Tarnogórze, przygotowana przez Antoniego Drzewieckiego. Nie zabrakło okolicznościowego koncertu w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry.

FAJSŁAWICE

Fajsławickie uroczystości trzeciomajowe rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji ojczyzny i strażaków w kościele parafialnym św. Jana Nepomucena. Swoją obecnością wydarzenie wzbogaciły poczty sztandarowe szkół, gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz harcerze ze SP w Fajsławicach. Miłym akcentem była obecność byłego wójta gminy Markuszów – Andrzeja Rozwałki, a także księdza kanonika Kazimierza Kuśmierza, który wygłosił okolicznościową homilię. Po liturgii orszak zebranych udał się na Stary Cmentarz, gdzie pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych dla uczczenia pamięci poległych za ojczyznę, złożono wieniec i zapalono znicze. Odpowiednią oprawę modlitewną zapewnił ksiądz kanonik Andrzej Domański. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy Fajsławice Janusz Pędzisz.

GORZKÓW

Jak co roku na początku maja w Gorzkowie obchodzono dwa święta na raz – 3 Maja oraz Dzień Strażaka. Mszę w intencji ojczyzny i strażaków w kościele p.w. Św. Stanisława B i M w odprawili: ks. proboszcz Krzysztof Adamowski i ks. Marcin Smalec. Po liturgii uczestnicy imprezy przeszli pod Pomnik Poległych, gdzie złożono symboliczne wieńce. W imieniu całej społeczności Ziemi Gorzkowskiej wieniec złożyli: wójt gminy Gorzków Marek Kasprzak, skarbnik gminy Bożena Sik i zastępca wójta Piotr Cichosz. W imieniu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne w Gorzkowie, wiązankę złożyli harcerze. W odchodach uczestniczyli m.in. radni, sołtysi, pracownicy szkół, członkowie Koła Łowieckiego nr 81 „Sarna”, druhowie OSP. Przy placu Centrum Społeczno-Kulturalnego zorganizowano piknik majowy, podczas którego można było spróbować potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bobrowego-Olesina, Chorupnika, Piask Szlacheckich, a także przez Zespół Kulinarny z Gorzkowa. Nie zabrakło koncertu w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Wokalnego z CSK, przygotowanego przez Dariusza Polichę. Na biesiadzie majowej wystąpiła Kapela z Gorzkowa i gościnnie zespół „Pluss” z Kraśnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here