Pamiętali o ofiarach zbrodni i katastrofy

W czwartek upamiętniono w Krasnymstawie ofiary tragedii Katynia i Smoleńska. Ponadto posadzono „Dąb Śląski” – dla upamiętnienia zaangażowania ludności powiatu krasnostawskiego w pomoc niesioną Górnemu Śląskowi podczas
III powstania śląskiego.

Obchody, które z racji sytuacji epidemicznej miały symboliczny charakter, rozpoczęły się od złożenia wiązanek, kwiatów i zniczy przy miejscach pamięci na terenie Krasnegostawu – m.in. przy tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni komunistycznych, Pomniku Bohaterów Walk o Niepodległość i Granice Rzeczpospolitej Polskiej, tablicy oddającej hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, Dębie Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej czy Pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu.

Ponadto z okazji wypadającej w tym roku setnej rocznicy III powstania śląskiego, w wyniku, którego przyłączono część Górnego Śląska do Polski, władze powiatu i miasta Krasnystaw postanowiły upamiętnić tę kartę naszej historii. Tym bardziej, że jak donoszą źródła historyczne ówcześni mieszkańcy powiatu krasnostawskiego aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do śląskiej insurekcji i wspierali tamtejszych powstańców. Od teraz wydarzenia te symbolizować będzie „Dąb Śląski”, który został zasadzony w Ogrodzie Biblijnym Jana Pawła II w Krasnymstawie.

Wieczorem tego samego dnia w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie odprawiono mszę świętą w intencji Ofiar Katynia i Smoleńska. Liturgii przewodniczył ksiądz dziekan Jarosław Wójcik. W uroczystościach wzięli udział m.in. w imieniu poseł Teresy Hałas wiceprzewodniczący rady powiatu Mirosław Księżuk, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko, burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk i przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here